Kardynał Kazimierz Nycz wyjawił, jak będzie przebiegać beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Powiedział, że odbędzie się ona 7 czerwca 2020 roku i że dokona jej papieski wysłannik, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Giovanni Angelo Becciu. Powiedział także, że 21 października ruszyły przygotowania do tej uroczystości we wszystkich diecezjach w Polsce
- Zapraszam, zachęcam wszystkich - wspólnoty kościelne, parafie, diecezje, poprzez także inne miejsca, inne podmioty życia społecznego, abyśmy się chcieli wszyscy włączyć w to piękne dzieło przygotowania beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, tak, żebyśmy wszelako, także wewnętrznie, duchowo, byli gotowi do tego, co się dokona 7 czerwca - powiedział kardynał Nycz.
Metropolita warszawski przypomniał, że 7 czerwca 2020 roku wypada obchodzone w archidiecezji warszawskiej w pierwszą niedzielę czerwca Święto Dziękczynienia.
- Zamiar, że tak powiem, trochę świadomy. Chcemy, żeby ten piękny dzień, którzy wypracowaliśmy, jako pierwsza niedziela czerwca, był tym razem połączony, w znaczeniu takim nawet, nie boimy się tego słowa, był zdominowany przez beatyfikację Wyszyńskiego, dlatego że to będzie wspaniały motyw i powód do dziękczynienia - powiedział kardynał Nycz.
Podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich zostało zaprezentowane logo beatyfikacyjne. Ruszył także oficjalny internetowy serwis beatyfikacyjny: prymaswyszynski.pl.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Jako prymas przez ponad 30 lat kierował Kościołem katolickim w Polsce. Z jego inicjatywy w 1965 roku polski episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające wyrazy przebaczenia i prośbę o pojednanie obu narodów.
Kardynał Wyszyński zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40. Po śmierci, w 1994 roku, został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się w 1989 roku. W grudniu 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kardynała i od tamtej pory Prymasowi Tysiąclecia przysługiwał odtąd tytuł "Czcigodnego Sługi Bożego". W listopadzie 2018 roku konsylium lekarskie Kongregacji do spraw Świętych potwierdziło cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego. We wrześniu tego roku autentyczność uzdrowienia została zatwierdzona przez komisję teologów. Proces beatyfikacyjny zakończył się trzy tygodnie temu, kiedy papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczył uznania cudu uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała. Tym samym spełniony został ostatni wymóg niezbędny do beatyfikacji.