Najstarsza perła znaleziona została w Abu Dhabi. Jej wiek szacowany jest na około osiem tysięcy lat

30 października w ramach wystawy "10 tysięcy lat luksusu" w Louvre Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprezentowana zostanie najstarsza na świecie perła. Według badań naukowców okaz ma około ośmiu tysięcy lat.
Zobacz wideo

Archeolodzy w czasie wykopalisk archeologicznych na wyspie Marawah odkryli perłę, której wiek szacowany jest na około osiem tysięcy lat. Departament Kultury i Turystyki z Abu Dhabi ogłosił, że jest to najstarsze takie znalezisko na świecie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Odkryto najstarszą perłę na świecie - ma około 8 tysięcy lat

Podczas prac na wyspie u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich odkryto także pozostałości osady pochodzącej z epoki kamienia. Jej odkrycie jest znakiem na to, że w tym regionie już tysiące lat temu prowadzony był handel perłami. Według historyków perły przeznaczane były na sprzedaż do Mezopotamii, gdzie wymieniana była między innymi na ceramikę. Dodatkowo z pereł tworzono biżuterię.

Wiek perły ustalony został na podstawie techniki datowania radiowęglowego. Dzięki tej metodzie udało się ustalić, że znalezisko pochodzi z okresu miedzy 5800 a 5600 rokiem przed naszą erą. Poza perłą w osadzie znaleziono również pozostałości ceramiki, koralików wykonanych z muszli oraz elementy broni białej.

Więcej o: