Halloween 2019. Co to jest za święto? Kiedy wypada?

Halloween to święto, które co roku obchodzone jest tego samego dnia - 31 października. Najhuczniej świętuje się je w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale i w Polsce ma ono swoich miłośników. Co to za święto?
Zobacz wideo

Halloween nazywane jest także świętem duchów. Jego geneza jest pogańska, choć nie jest do końca jasne, skąd się ono wzięło. Niektórzy sugerują, że Halloween pochodzi od rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion, inni z kolei dostrzegają związki tego zwyczaju z celtyckim świętem powitania zimy. Pogańskie zwyczaje związane z porami roku zaczęły jednak zanikać, gdy w Europie zaczęła rosnąć popularność chrześcijaństwa, a wraz z nim uroczystości Wszystkich Świętych.

Halloween jest najbardziej popularne w krajach historycznie protestanckich, czyli USA, Kanadzie i na Wyspach Brytyjskich, ponieważ protestantyzm zniósł doktrynę czyśćca i kult świętych, a także uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki. Kiedy po reformacji Anglii przestano obchodzić wspomniane święta, do łask wróciły święta sezonowe, zachowane jednak przede wszystkim w formie luźnych skojarzeń.

Halloween. Od kiedy obchodzone jest w Polsce?

Halloween w takim kształcie, jaki znamy dzisiaj, obchodzone jest mniej więcej od lat 20. XX wieku. 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Jej uczestnikami byli mieszkańcy miasta, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. Zwyczaj ten się przyjął, a Anoka została okrzyknięta stolicą Halloween. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do Europy Zachodniej, a po upadku żelaznej kurtyny pod koniec XX wieku także do Europy Środkowo-Wschodniej. Od tamtej pory obchodzone jest także w Polsce, choć nierzadko wzbudza to kontrowersje.

Więcej o: