Stephen Hawking o kalendarzu Majów: Popełniono błąd, koniec świata nastąpi w 2020 roku

W 2012 roku Stephen Hawking udzielił wywiadu, w którym opowiedział o tym, że data końca świata w kalendarzu Majów została obliczona w błędny sposób. Zdaniem znanego fizyka koniec cywilizacji nastąpi w 2020 roku.
Zobacz wideo

Wywiad, w którym Stephen Hawking mówi o błędnych obliczeniach Majów, został opublikowany w magazynie "New Scientist" na sześć lat przed śmiercią światowej sławy fizyka. Naukowiec powiedział wówczas, że odkrył błąd w założeniach Majów, a z jego obliczeń wynika, że koniec świata powinien nastąpić osiem lat później, niż zakładali twórcy sławnego kalendarza. Przypomnijmy, że kalendarz Majów wskazywał, że apokalipsa nastąpi 22 grudnia 2012 roku.

Stephen Hawking odkrył błąd w kalendarzu Majów. Był wówczas na meczu krykieta

Stephen Hawking przez lata krytykował pseudonaukowe teorie, również te związane z końcem świata. Powiedział jednak, że odkrył, że w przypadku kalendarza Majów popełniono prosty błąd matematyczny.

„Pod wieloma względami Majowie wyprzedzali swój czas (...) W tym przypadku popełnili błąd, polegający na podwójnym liczeniu dni wolnych od pracy, co oznacza, że ich kalendarz nie skończy się przez kolejne osiem lat. Ludzie powinni martwić się o 2020 rok. To będzie prawdziwy koniec cywilizowanego świata" - mówił w wywiadzie dla "New Scientist" Stephen Hawking.

Profesor matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge zdradził, że doszedł do tego wniosku podczas meczu krykieta.

„Patrzyłem, jak Hashim Amla gra we wspaniałym pięciogodzinnym zwycięskim meczu, kiedy nagle uderzyło mnie, że 2020 to koniec cywilizacji, jaką znam. Chociaż, co prawda, mój umysł zastanawiał się już nad mroczną ścieżką, którą obrało nasze społeczeństwo po naliczeniu 8,40 funta za kufel piwa i hot doga na stoisku z przekąskami za boiskiem Lord's Grand Stand" - powiedział Stephen Hawking.

Więcej o: