Jak obliczyć wiek psa? Mnożenie przez siedem już się nie sprawdza

Właściciele psów często próbują obliczyć wiek swoich pupili aby sprawdzić, jak to przekłada się na "ludzkie lata". Od dawna panuje przekonanie, że wystarczy przemnożyć wiek psa przez siedem. Jak się okazuje taki przelicznik nie jest już aktualny.
Zobacz wideo

Sprawdzeniem odpowiedniego przelicznika wieku psów na "ludzkie lata" zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Opracowali oni metodę, którą wyjaśnia między innymi portal Science Alert. Aby przeliczyć wiek psa na wiek ludzi naukowcy porównali cząsteczki DNA.

Naukowcy opracowali wzór na dokładniejsze obliczenie wieku psów

Genetycy Tina Wanf i Trey Ideker postanowili porównać zegar epigenetyczny ludzi oraz psów. Naukowcy zestawili profile metylowe pobrane od ludzi oraz psów rasy labrador retriever. Na tej podstawie udało się stworzyć wzór na obliczenie wieku czworonoga, który wygląda następująco: wiek człowieka = 16 ln (logarytm wieku psa) + 31, czyli mnożymy logarytm wieku psa przez 16 i dodajemy 31. Logarytm można obliczyć dzięki udostępnionemu kalkulatorowi. Np. logarytm wieku 11-letniego psa wynosi w przybliżeniu 2,39. Oznacza to, że wiek takiego psa wynosi 69 lat.

Ogólnie badania pomogły potwierdzić, że siedem tygodni życia psa odpowiada około dziewięciu miesiącom życia u ludzi. Średnia życia wieku psów i ludzi również się pokrywa i wynosi ona kolejno 12 i 70 lat.

Średnia życia wieku psów do tej pory określana była głównie na podstawie ich wielkości. Duże rasy, takie jak mastiffy, żyją około 6-7 lat. Z kolei niewielkie rasy, takie jak chihuahua, mogą osiągnąć wiek nawet 17-18 lat. 

Więcej o: