Pulsoksymetr - co to jest? Do czego służy urządzenie, które otrzyma każdy zakażony SARS-CoV-2?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w ramach nowego programu każda osoba zakażona koronawirusem otrzyma pulsoksymetr, aby monitorować swój stan zdrowia. Do czego służy pulsoksymetr? Co mierzy? Jak z niego korzystać?

Rząd Mateusza Morawieckiego uruchamia program Domowej Opieki Medycznej (DOM). Zapowiedziano, że każda osoba z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, otrzyma pulsoksymetr, aby zdalnie monitorować saturację (nasycenie krwi tętniczej tlenem).

Pulsoksymetr - co to jest?

Pulsoksymetr to urządzenie, które jest powszechnie stosowane w opiece nad pacjentami w szpitalach i karetkach pogotowia. Prostota urządzenia pozwala na jego wykorzystanie również w warunkach domowych. Pulsoksymetry mierzą nasycenie krwi tlenem, ale pozwalają również na sprawdzenie częstotliwości pracy serca.

W szpitalach zazwyczaj wykorzystuje się większe modele pulsoksymetrów niż kieszonkowe urządzenia, które będą rozsyłane w ramach Domowej Opieki Medycznej. U małych dzieci i noworodków bardzo często stosuje się pulsoksymetry w postaci opasek z czujnikiem. Opaskę zakłada się wówczas na nadgarstek albo stopę dziecka.

Pulsoksymetr - Jak z niego korzystać?

Najpopularniejszy model pulsoksymetrów zakłada się na palec wskazujący. Takie też urządzenie otrzymają pacjenci w ramach programu DOM. Zmierzenie poziomu saturacji trwa nie dłużej niż kilka sekund. Należy pamiętać, że urządzenie powinno się nakładać na czysty i suchy palec bez opatrunków. Na wyniki badania mogą negatywnie wpłynąć takie czynniki jak zbyt długie lub pomalowane paznokcie.

Ministerstwo Zdrowia przypomina również, aby pomiary wykonywać po kilku minutach odpoczynku, a przed badaniem dokładnie umyć ręce. Należy pamiętać, że badanie pulsoksymetrem wykonuje się w pozycji siedzącej.

Pulsoksymetr - jak interpretować wyniki badania?

Wyniki badania pulsoksymetrem podawane są w procentach. O stanie idealnym można mówić wtedy, gdy nasycenie krwi tlenem jest bliskie 100 proc. Eksperci podkreślają, że prawidłowy poziom saturacji mieści się jednak w granicach 95-99 proc.

Na wynik badania może wpłynąć wiele czynników niezwiązanych z koronawirusem np. ogólny stan zdrowia, niewydolność krążenia, inne choroby płucne itp. Właściwy poziom saturacji dla osób zakażonych koronawirusem będzie określał lekarz.

W ramach programu Domowa Opieka Medyczna wyniki badania pulsoksymetrem będą pobierane na telefon chorego przez aplikację PulsoCare, a następnie przesyłane do Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia. Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe.

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!
Więcej o: