Pierwszy dzień zimy jest momentem, na który czeka wiele osób. Co prawda śniegu w Polsce w ostatnich latach nie było dużo, jednak nadejście tej pory roku wiąże się z przyjemnym okresem w roku. Poniżej wyjaśniamy, kiedy dokładnie nadchodzi kalendarzowy i astronomiczny początek zimy.
Kalendarzowy początek nowej pory roku każdorazowo przypada w tym samym terminie. Na przełomie listopada i grudnia sporo osób jednak musi sobie przypomnieć, kiedy do tego dochodzi. Nie inaczej z pewnością jest w tym roku.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy przypada na 22 grudnia, czyli wtorek. W tym dniu oficjalnie żegnamy jesień i witamy nową porę roku. Tradycyjnie zima trwa przez trzy kolejne miesiące, aż do 21 marca, kiedy to rozpoczyna się wiosna.
Inaczej niż ma to miejsce w przypadku zimy kalendarzowej, astronomiczna nie wypada w tym samym terminie i jej data może ulegać zmianie. W tym roku przypada ona na 21 grudnia, czyli poniedziałek, dzień przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy.
W tym dniu wypada również najkrótszy dzień w 2020 roku. Słońce ma wzejść o godzinie 7:42 i po niespełna ośmiu godzinach, o 15:25 zajść. Dzień będzie więc trwał 7 godzin i 43 minuty, co sprawia, że będzie krótszy od najdłuższego w roku o 9 godzin i 4 minuty. Do końca 2020 roku pozostanie więc 10 dni, natomiast do zakończenia astronomicznej zimy - 88 dni.
Wraz z każdym kolejnym dniem będą one jednak coraz dłuższe, natomiast noce coraz krótsze.