Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna zima?

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej i astronomicznej w każdym roku przypada na grudzień. To właśnie tego dnia oficjalnie witamy nową porę roku i żegnamy jesień. Kiedy dokładnie do tego dochodzi? Wszystkie informacje znajdują się poniżej.

Pierwszy dzień zimy jest momentem, na który czeka wiele osób. Co prawda śniegu w Polsce w ostatnich latach nie było dużo, jednak nadejście tej pory roku wiąże się z przyjemnym okresem w roku. Poniżej wyjaśniamy, kiedy dokładnie nadchodzi kalendarzowy i astronomiczny początek zimy.

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej. Kiedy wypada?

Kalendarzowy początek nowej pory roku każdorazowo przypada w tym samym terminie. Na przełomie listopada i grudnia sporo osób jednak musi sobie przypomnieć, kiedy do tego dochodzi. Nie inaczej z pewnością jest w tym roku.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy przypada na 22 grudnia, czyli wtorek. W tym dniu oficjalnie żegnamy jesień i witamy nową porę roku. Tradycyjnie zima trwa przez trzy kolejne miesiące, aż do 21 marca, kiedy to rozpoczyna się wiosna.

Pierwszy dzień zimy astronomicznej. Kiedy wypada?

Inaczej niż ma to miejsce w przypadku zimy kalendarzowej, astronomiczna nie wypada w tym samym terminie i jej data może ulegać zmianie. W tym roku przypada ona na 21 grudnia, czyli poniedziałek, dzień przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy.

W tym dniu wypada również najkrótszy dzień w 2020 roku. Słońce ma wzejść o godzinie 7:42 i po niespełna ośmiu godzinach, o 15:25 zajść. Dzień będzie więc trwał 7 godzin i 43 minuty, co sprawia, że będzie krótszy od najdłuższego w roku o 9 godzin i 4 minuty. Do końca 2020 roku pozostanie więc 10 dni, natomiast do zakończenia astronomicznej zimy - 88 dni.

Wraz z każdym kolejnym dniem będą one jednak coraz dłuższe, natomiast noce coraz krótsze.

Zobacz wideo Jak pielęgnować suche i spierzchnięte jesienią i zimą usta?
Więcej o: