Słowacja. Niezwykłe zjawisko w Dolinie Białej Wody. Wiatr utworzył odwrócony wodospad

W Tatrach można było zaobserwować niezwykłe zjawisko. W wyniku bardzo silnego wiatru halnego powstał tzw. odwrócony wodospad. Krótkotrwałe zjawisko udało się nagrać telefonem słowackiemu przewodnikowi Miroslavovi Ziakowi.

Niezwykłe zjawisko pojawiło się przy wodospadzie Ciężka Siklawa, w niedostępnym dla turystów odgałęzieniu Doliny Białej Wody w słowackiej części Tatr. Odwrócony wodospad powstał wskutek silnego halnego, gdy prędkość wiatru dochodziła do 180 km/h - informuje "Dziennik Polski".

Słowacja. Nagranie z odwróconego wodospadu podbija sieć

Nagranie tego niecodziennego zjawiska zostało udostępnione na profilu alavanche.sk na Facebooku. Widać na nim, jak silny wiatr wypycha kaskady wody z Ciężkiej Siklawy, tworząc w ten sposób odwrócony wodospad.

To nie pierwszy raz, gdy udaje się zaobserwować tak niecodzienne zjawisko. W tym roku podobna sytuacja wydarzyła się w Szkocji, gdzie huragan Ciara odwrócił bieg wody w wodospadzie Jenny's Lum. Wówczas również nagranie pojawiło się w sieci.

Dla wielu turystów, którzy dostrzegliby taką sytuację na żywo, byłoby to wręcz niezgodne z prawami fizyki. Eksperci są jednak zdania, że odwrócony wodospad może pojawiać się zdecydowanie częściej, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, narażonych na silne podmuchy wiatru.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?
Więcej o: