Waloryzacja emerytur i rent 2021. O ile podwyżka? Co z trzynastką i czternastką?

Emeryci i renciści poznali już ustalone przez rząd kwoty waloryzacji, które wejdą w życie już w 2021 roku. Jak się okazuje świadczenia te będą wyższe o ustawowy wskaźnik waloryzacji, ale nie może on wynieść mniej, niż 50 zł.

Tak jak to miało miejsce w poprzednich latach, zaplanowana na 2021 rok waloryzacja emerytur i rent będzie się opierać na zasadach kwotowo-procentowych. Dzięki temu świadczeniobiorcy mogą się dowiedzieć, na jakie kwoty mogą liczyć już od przyszłego miesiąca.

TOPtechKupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców [TOPtech]

Waloryzacja emerytur i rent 2021. Na jakiej podstawie jest wyliczana?

Prognozowany na 2021 rok wskaźnik waloryzacji wynosi 103,84 proc. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany dopiero w chwili opublikowania realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w mijającym roku, czego dokona Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

W celu uzyskania informacji na temat wysokości przyszłorocznej emerytury konieczne jest pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Warto jednak pamiętać, że procentowe obliczanie wzrostu emerytur nie dotyczy tych świadczeń, których kwota jest najniższa. Podobnie jak w poprzednich latach, w 2021 roku obowiązywać będzie zasada, w myśl której renty i emerytury nie mogą wzrosnąć o kwotę niższą, niż 50 zł.

Waloryzacja emerytur i rent 2021. Jakie są to kwoty?

Mając na uwadze powyższe, w 2021 roku najniższa emerytura wyniesie 1250 złotych brutto, co oznacza, że świadczeniobiorcy otrzymają "na rękę" 1068 złotych. Najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy wyniesie z kolei 937,50 zł.

Sąd w Katowicach zakazał wprowadzenia do sprzedaży opakowania Świątecznych pierniczków marki GellweSąd zdecydował o zakazie wprowadzania opakowania pierniczków Gellwe do obrotu

Emeryci i renciści mogą również liczyć na tzw. trzynastki, wypłacane w kwocie minimalnego świadczenia na dany rok. Co więcej, zgodnie z zapowiedziami rządu planowana jest także wypłata tzw. czternastek. Do ich otrzymania uprawnieni są seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Waloryzacja rent i emerytur nie odbywa się na samym początku roku. Dochodzi do niej w marcu, dlatego dokładne stawki podwyżek poznamy dopiero w lutym 2021 roku.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?
Więcej o: