Pogoda na Boże Narodzenie. Czekają nas białe święta? Prognozy mogą zaskakiwać

Synoptycy wydali najnowsze prognozy na święta Bożego Narodzenia. Wynika z nich, że istnieje całkiem spora szansa na to, iż okres ten upłynie pod znakiem białego puchu za oknami. Wszystko za sprawą niżu śródziemnomorskiego, który będzie przepływał przez Europę.

Prognozę białych świąt wydał dr Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze. Według niego kluczowym dla świątecznej aury będzie zakres oddziaływania wiru polarnego oraz antycyklonowy ruch mas powietrza nad naszym kontynentem.

Boże NarodzenieSondaż. Polacy planują spędzić święta w węższym gronie

Meteorolog przewiduje białe święta. Polska znajdzie się pod wpływem frontu

- Szanse na obfite opady śniegu wiążą się ze spodziewanym przed Bożym Narodzeniem pojawianiem się niżu śródziemnomorskiego. Wędrując na północ Europy, obsypie śniegiem Bałkany i będzie wpływał na pogodę w Europie Centralnej. Następnie możliwe jest nadejście zimnego frontu atmosferycznego, dzięki, któremu pokrywa śnieżna się utrzyma - przewiduje ekspert.

Według meteorologa, śnieg w okresie świątecznym może się pojawić praktycznie całej Europie, jednak w różnym nasileniu. - Białe święta Bożego Narodzenia 2020 są więc prawdopodobne dla Skandynawii oraz Europy Środkowej oraz Wschodniej. W innych regionach jak Wyspy Brytyjskie, północne Niemcy, Francji, Hiszpania czy Włochy warunki śnieżne będą ograniczone do regionów górskich - powiedział Kuczera, cytowany przez WP.

Długi okres bez białych świąt. To już osiem lat

Modele numeryczne, na podstawie których wydawane są prognozy sięgają 22 grudnia. Warto jednak pamiętać, że są obarczone wysokim ryzykiem błędu, zwłaszcza w kontekście opadów. Trudno zatem określić, z jaką dokładnością przewidywania meteorologów zostaną spełnione.

Policja - zdjęcie ilustracyjneLegnica. Nie żyje 8-miesięczny chłopiec. Zatrzymano rodziców

W ostatnich kilku latach Boże Narodzenie upływało pod znakiem raczej jesiennej pogody, niż typowo zimowych warunków. Po raz ostatni duże ilości białego puchu za oknami widzieliśmy w 2012 roku, kiedy to śniegiem pokryta była cała Polska.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?
Więcej o: