Zwolnienie z pracy to jedna z najbardziej stresujących sytuacji. Według psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a z Washington University w Seattle, znajduje się ona na ósmym z dziesięciu momentów w życiu człowieka, które generują najwięcej stresu. Niestety negatywne emocje z tym związane mogą działać przez długi czas, a to odbija się na naszym samopoczuciu. W wyniku stresujących sytuacji aktywują się hormony takie jak adrenalina, noradrenalina czy kortyzol, które podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają czynność serca czy podnoszą poziom glukozy.
Poniżej przedstawiamy zachowania szefa, które zwykle budzą niepokój wśród pracowników. Są to:
Wskazówką może być także reorganizacja zespołu lub pracy poszczególnych działów, które mogą objąć też większe lub mniejsze zmiany personalne.
Jeśli wyżej wymienione zachowania budzą niepokój, to warto przygotować sobie nowe CV lub zacząć przeglądać oferty pracy. Nie zawsze punkty te będą oznaczać zwolnienie - trzeba brać pod uwagę też inne możliwości, jak gorszy dzień szefa czy zmiany w firmie, które mogą być stresujące dla przełożonych.
Warto też poznać, w jaki sposób powinno wyglądać wypowiedzenie z pracy. W przypadku pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, powinno być ono dokonane na piśmie, z informacją na temat m.in. terminu wygaśnięcia umowy, długości okresu wypowiedzenia czy konkretnego powodu wypowiedzenia (to ostatnie w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony).
Wypowiedzenie umowy zlecenia może być dokonane ustnie, jednak ze względów formalnych warto przygotować je także na piśmie. W dokumencie można zawrzeć dane takie same, jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę.
Każdy pracownik może odwołać się do sądu pracy, jeśli np. uważa, że pracodawca naruszył przepisy lub zwolnienie jest nieuzasadnione. Pracownik może to zrobić do 21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Wypowiedzenie można zaskarżyć z następujących powodów:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę:
Umowę o pracę można wypowiedzieć zawsze, nawet wobec osób chronionych prawnie, w sytuacji gdy firma ogłasza upadłość i jest likwidowana, pracownik uzyskuje rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz gdy doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków (wtedy pracownik jest zwalniany dyscyplinarnie).
Pracodawca może wysłać wypowiedzenie mailem (jeśli opatrzony jest bezpiecznym podpisem elektronicznym) czy pocztą. Sam fakt podpisania wypowiedzenia czy przyjęcia listu nie ma znaczenia - liczy się to, że pracownik miał okazję zapoznać się z treścią zwolnienia. Rozwiązanie umowy będzie skuteczne nawet wówczas, gdy pracownik nie odbierze listu (przy drugim awizie). Pracownik, który zaskarży wypowiedzenie może domagać się przywrócenia do pracy, wypłacenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy lub wypłacenia odszkodowania.