Wakacje na starych zdjęciach. Jak wypoczywaliśmy w PRL-u? [ZDJĘCIA]

Jak wyglądały wakacje w PRL-u? Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka zdjęć dokumentujących letni wypoczynek Polaków kilkadziesiąt lat temu. Jeśli zapomnieliście już, że w ogóle byliście na urlopie, czas na chwilę przyjemnych wspomnień.

Wakacje już niebawem dobiegną końca. W 2021 roku astronomiczne lato kończy się 21 września, a ostatni dzień kalendarzowego lata wypada dzień później, 22 września.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Wakacje na Mazurach w PRL-u

Wakacje w GiżyckuWakacje w Giżycku Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Mazury od zawsze były jednym z najczęstszych wakacyjnych kierunków polskich turystów. Jednym z miast najchętniej odwiedzanych było Giżycko znajdujące się pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Na fotografii wykonanej w sierpniu 1978 roku widzimy przechodniów - kobiety niosące zakupy oraz dziewczynę ze składakiem "Flaming" przed hotelem "Wodnik", a w tle znajdują się zaparkowane samochody m.in. Łada 1500S oraz Mercedes W123.

Wakacje na MazurachWakacje na Mazurach Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Jedną z popularnych form rekreacji były rejsy po Mazurskich jeziorach, podczas których wczasowicze podziwiali urokliwe laski znajdujące się przy wybrzeżu. Na fotografii znajdującej się powyżej widzimy pasażerów wysiadających ze statku wycieczkowego oraz turystów oczekujących na zaokrętowanie.

Ośrodek wczasowy Przedsiębiorstwa Turystycznego 'Warszawa-Olsztyn'Ośrodek wczasowy Przedsiębiorstwa Turystycznego 'Warszawa-Olsztyn' Pocztówka KAW

Wakacje na MazurachWakacje na Mazurach Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Mazury także w PRL-u przyciągały fanów sportów wodnych, w tym m.in. żeglarzy czy kajakarzy. Na zdjęciu wykonanym w lipcu 1973 roku uwieczniono, żaglówki, a na plaży z lewej strony ponton, w którym wypoczywają kobiety. 

Wakacje na MazurachWakacje na Mazurach Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Do jednego z najchętniej odwiedzanych Mazurskich miast należały również Mikołajki, w których łączą się jezioro Tałty z Mikołajskim. Już w PRL-u przejezdni doceniali malownicze widoki znajdujące się w Mikołajkach oraz okolicach. Aby w pełni poznać najpiękniejsze zakamarki, turyści wsiadali na rowery wodne, motorówki, jachty i żaglówki. Na zdjęciu z 1978 roku widzimy motorówkę na Jeziorze Mikołajskim widzianą z kładki dla pieszych, a w oddali znajduje się przystań z jachtami, łodziami i motorówkami, a także płynący rower wodny. Dodatkowo na zdjęciu została uwieczniona tabliczka z propagandowym hasłem: "Lepsza praca każdego to poprawa warunków życia wszystkich".

Wakacje nad Bałtykiem w PRL-u 

Wakacje nad Bałtykiem w PRL-uWakacje nad Bałtykiem w PRL-u Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Turyści w PRL-u wypoczywali nie tylko nad jeziorami, również dużym zainteresowaniem cieszyły się wczasy nad Bałtykiem. Na zdjęciu powyżej widzimy, jak wypoczywano pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Bez wątpienia największą różnicą, między obecnymi zdjęciami a tą fotografią jest brak parawanów na plaży. Większość plażowiczów opala się na piasku lub kocach i nie odgradza się od reszty turystów. Widać również kilka wiklinowych koszy, które są popularne także dziś. 

Chałupy, pole namiotoweChałupy, pole namiotowe Pocztówka RUCH

Wakacje w Sopocie latem 1977 roku nie mogły się obejść bez lodów. Dlatego nie powinien dziwić widok długiej kolejki do lokalu z mrożonymi smakołykami. 

Mielno, pole namiotoweMielno, pole namiotowe Fot. K. Jabłoński. Pocztówka RUCH

Wakacje nad Bałtykiem w PRL-uWakacje nad Bałtykiem w PRL-u Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Zdjęcie bawiących się plażową piłką dzieci i dorosłych zostało wykonane na plaży w Sopocie w sierpniu 1977 roku. 

Wakacje nad Morzem Bałtykiem lata. 70Wakacje nad Morzem Bałtykiem lata. 70 Fot. szukajwarchiwach.gov.pl

Choć przez ponad 40 lat wiele się zmieniło w Sopocie, to przez cały ten czas na molo w Sopocie można zobaczyć tłumy spacerujących oraz wypoczywających turystów. Na fotografii widzimy, jak wyglądało najpopularniejsze miejsce nad Bałtykiem w 1977 roku.  

Zobacz też: Gangi ortalionowe, Pewex i kartki. Tak wyglądały zakupy w PRL-u [ZDJĘCIA]

Więcej o: