Abonament RTV 2021. Czy musisz otwierać drzwi kontrolerowi?

Korzystanie w domu z telewizora niesie ze sobą pewne opłaty, z którymi liczy się większość obywateli. Opłacamy telewizję często z pakietem internetowym. Zapominamy o tym, że powinno opłacić się również abonament RTV. Czym on właściwie jest i dlaczego warto się nim zainteresować?

Ten rodzaj opłaty budzi kontrowersje nie od dziś. Abonament RTV to inaczej należność za posiadanie telewizji bądź radia. Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ brak wpłaty wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Czy mamy obowiązek wpuszczania kontrolera? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Ile kosztuje abonament na samochód i co on zawiera?

Opłacenie abonamentu RTV to obowiązek. Pieniądze mogą być pobrane na kilka sposobów

Od początku lipca przestrzega się nowego rozporządzenia dotyczącego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wysyłane są wnioski z urzędu w formie online, które mogą informować nas chociażby o egzekucji długów. Ta przykra informacja czeka oczywiście na osoby z niepoważnym podejściem do tematu. Posiadacze telewizorów, którzy nie przejmują się uiszczaniem abonamentu mogą być niemile zaskoczeni. Zaleganie z opłatą przez dłuższy czas oznacza otrzymanie wezwania do zapłaty. Takie przypomnienie przychodzi z Poczty Polskiej. Adresat ma wówczas 7 dni na uregulowanie należności. Dług można spłacić w systemie ratalnym lub ubiegać się o umorzenie sprawy, jeśli mamy trudną sytuację materialną. Co się dzieje w sytuacji, kiedy mimo wezwania, nie zapłacono należności? Urząd skarbowy pobiera kwotę następującymi drogami:

 • bezpośrednio z naszego konta,
 • z wynagrodzenia,
 • świadczenia emerytalnego,
 • nadwyżki podatku dochodowego,
 • wysyłając komornika.

Można zatem stwierdzić, że "ścigane" są osoby, które zarejestrowały sprzęt, ale przestały regulować opłaty oraz ci, których urządzenia nigdy nie zostały zarejestrowane.

Abonament RTV 2021 - przedawnienie. Kiedy znika obowiązek uiszczania opłaty?

Czy opłata za abonament RTV może się przedawnić? Tę kwestię wyjaśnia sądowe orzecznictwo. Długi, które wynikają z zaległej opłaty za abonament RTV, przedawniają się dopiero po upływie 5 lat. Po upłynięciu tego terminu nie musimy płacić. Warto mieć na uwadze, że opłata za abonament występuje co miesiąc i nie można wyrejestrować odbiornika przed uiszczeniem wskazanej kwoty. 

Abonament RTV 2021 - możemy spotkać się z karą. Ile wynosi?

Po otrzymaniu wezwania od Poczty Polskiej, możemy spotkać się z sytuacją, kiedy to urząd skarbowy zażąda opłaty za 5 lat wstecz, jeśli oczywiście zalegamy z rachunkami. W takiej sytuacji kara mogłaby sięgać wraz z odsetkami nawet 2 tys. złotych. Z tego względu chociażby nie warto bagatelizować tematu. 

Abonament RTV 2021 - czy trzeba wpuszczać kontrolera do domu?

Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób. Kontrole są przeprowadzane przez pracowników Poczty Polskiej. Takie osoby, jeśli chcą przekroczyć próg naszego domu, muszą przedstawić upoważnienie i legitymację. Warto jednak podkreślić, że nie mamy obowiązku wpuszczania kontrolerów. Powinniśmy to zrobić, ale formalnie nie musimy. Jeśli kontroler stwierdzi, że w domu jest radio lub telewizor, za który nie jest wnoszona opłata, może wypisać mandat w wysokości nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu. Oznacza to, że kara może wynieść nawet 681 zł. W 2019 roku ukarano w ten sposób około 10 tys. osób, co zapewniło budżetowi dodatkowe 6,5 mln złotych.

O czym trzeba jeszcze pamiętać? Warto uczulić naszych starszych bliskich, by nie dali się nabrać złodziejom, którzy mogą podawać się za kontrolerów. To popularna metoda oszustwa. 

Ile wynosi abonament RTV? Wysokość opłat abonamentowych w 2021 roku

 • 24,50 zł za 1 miesiąc
 • 47,50 zł za 2 miesiące
 • 70,60 zł za 3 miesiące
 • 139,70 zł za pół roku
 • 210,30 zł za 9 miesięcy
 • 264,60 zł za rok

Tyle zapłacimy za telewizor. A radio?

 • 7,50 zł za 1 miesiąc
 • 14,60 zł za 2 miesiące
 • 21,60 zł za 3 miesiące
 • 42,80 zł za pół roku
 • 64,40 zł za 9 miesięcy
 • 81,00 zł za rok

Z opłaty są zwolnione m. in. osoby powyżej 75. roku życia, osoby powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury czy osoby zaliczone do I grupy inwalidów, o całkowitej niezdolności do pracy oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Zobacz też: Abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłat? Jakie są stawki w 2021 roku?

Więcej o: