W Polsce Święto Zmarłych to dzień zadumy i nostalgii. Udajemy się wówczas na cmentarze, gdzie spoczywają nasi bliscy i wspominamy ich życie. Podobnie to święto obchodzi się na południu Europy, gdzie dominującą religią jest rzymski katolicyzm.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W Japonii Święto Zmarłych (Święto O-bon) obchodzone jest w lipcu lub w sierpniu - w zależności od regionu. Japończycy wierzą, że dusze ich bliskich zmarłych przybywają w tym czasie na ziemię. W progach swoich domów ustawiają lampiony tzw. mukaebi, czyli "ognie powitalne", aby zmarłym było łatwiej do nich dotrzeć, a w miastach organizowane są rytualne tańce. Niektórzy mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni udają się nad rzekę, żeby puszczać łódki z lampionami, które to są symbolem zmarłych.
Z kolei Meksykanie obchodzą Dia de los Muertos. Łączą się wówczas ze zmarłymi, a ich święto podzielone jest na dwie części - jak informuje portal itaka.pl. Pierwsza jest dedykowana zmarłym dzieciom i obchodzi się ją 31 października. Druga część, która przypada na 1 i 2 listopada, poświęcona jest dorosłym zmarłym. Wówczas w Meksyku wspomina się bliskich, dekorując kwiatami cmentarze oraz budując powitalne ołtarze. Przy grobach rozkładane są stoły oraz krzesła, pije się tequilę za dusze zmarłych oraz spożywa się pokarmy.
Amerykanie 31 października obchodzą Halloween. W tym czasie ozdabiają swoje domy i ogrody różnorodnymi dekoracjami. Popularne jest wydrążanie dyń, wycinanie w nich wzorów oraz wkładanie do nich świec. Dzieci oraz młodzież chodzą od domu do domu i zbierają słodycze, a jeśli nie dostaną cukierków, robią sąsiadom psikusy.
Inaczej niż Polacy Święto Zmarłych obchodzą Romowie, którzy świętują ten dzień bardzo radośnie. Piją alkohol, tańczą i śpiewają. - Alkohol, który przynosimy na cmentarz, wypijamy za zmarłych i polewamy nim groby. Zjadamy też coś symbolicznie za tych, którzy odeszli - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" polski Rom - Don Vasyl. - Śpiewamy także ulubione piosenki zmarłych, bo wierzymy, że sprawiamy im w ten sposób radość - wyjaśnił artysta.
Piosenkarz przekazał, że na grobie pije starszyzna, a w domach piją młodzi Romowie. - Młody musi poczekać na pozwolenie starszych. Wcześniej musi obejść i ucałować starszyznę po kolei w rękę, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wtedy pozwalamy - tłumaczy piosenkarz. I dodaje "u nas nie chodzi o alkohol, chodzi o symbolikę. Trzeba być godnym tego, żeby ze starszyzną wypić".
Zobacz też: Japońskie święto zmarłych przypomina Wszystkich Świętych. Jest jednak jedna ogromna różnica