W Egipcie zbudują nową piramidę. Będzie pięć razy wyższa od piramidy Cheopsa

Piramida Tutera City, czyli Niewidzialne Miasto, ma powstać w Egipcie i przerastać piramidę Cheopsa. Arhitekci chcą za jej pomocą przypomnienieć naukową potęgę tamtejszej starożytnej cywilizacji i połączyć ją z nowoczesnym designem.
Zobacz wideo Ekspert: Pod względem zasobów wodnych Polska jest jak Egipt

Zespół architektów z Cube Consultants pod kierownictwem Dr Ashrafa Abdela Mohsena stworzył niezwykły projekt ogromnej, futurystycznej piramidy Tutera City, która połączy współczesną naukę z duchem starożytnego Egiptu. Budowla ma mierzyć 650 m wysokości i mieć powierzchnię ok. 100 km2. Będzie zatem pięć razy wyższa od słynnej piramidy Cheopsa o wysokości 138 m. Z zewnątrz nowa piramida będzie wyglądała niemal jak statek kosmiczny. Inwestycja ma powstać na Półwyspie Synaj. Nie wiadomo jednak kiedy miałoby to nastąpić.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Tutera City. Największe obserwatorium astronomiczne świata, 10 dzielnic mieszkaniowych

W Tutera City miałoby mieścić się największe obserwatorium astronomiczne na świecie, a także potężny podziemny ośrodek badawczy. Oprócz tego w piramidzie rozplanowano 10 dzielnic mieszkaniowych  bogatą infrastrukturą: centrami handlowymi, miejscami do rekreacji, parkami i obiektami sportowymi.

Projekt głównego budynku Tutera City inspirowany jest największą budowlą wzniesioną w starożytności - piramidą króla Khufu w Gizie. Jak tłumaczą twórcy, "wyrażała ona siłę" ich cywilizacji i dziedzictwa oraz duchową więź między ziemią, człowiekiem i niebem.

Architekci podkreślają, że ich celem jest stworzenie miasta, w którym cywilizacja egipska będzie ponownie wyprzedzała czy też wyróżniała się na tle innych kultur. "Starożytni Egipcjanie byli jednymi z pierwszych, którzy parali się astronomią, rozumieli ją, a swoją wiedzę i siłę wyrażali w architekturze" - wyjaśniają swoje dalsze inspiracje twórcy projektu na stronie nagrody Rethinking the Future, której laureatami zostali właśnie za Tutera City.

Więcej o: