Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizują rokrocznie Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Głosujący wyłaniają słowo, określenie lub wyrażenie, które w mijającym roku cieszyło się największą popularnością wśród polskiej młodzieży. W ostatnich latach zwyciężyły "sztos", "xD", "dzban" i "alternatywka". W ubiegłym roku konkursu nie rozstrzygnięto, bo zgłaszane słowa nie spełniały regulaminu - były zbyt wulgarne lub polityczne. Uczestnicy zgłaszali m.in. osiem gwiazdek związanych z antyrządowymi protestami, kontrowersyjną "julkę" i "Sasina". Ostatecznie kapituła wyróżniła słowo "tozależyzm".
W pierwszym etapie tegorocznej edycji napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń, spośród których jury wybrało finałową dwudziestkę:
Częścią z nich młodzi Polacy posługują się od lat, ale jak tłumaczą organizatorzy, "Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku". Zagłosować można pod tym adresem. Czas na wzięcie udziału mija 30 listopada.
Czy znasz znaczenie nominowanych słów? Przekonasz się, zaglądając do tego artykułu.