Pogoda Kuźnica. Jak wygląda sytuacja na granicy z Białorusią?

Pogoda Kuźnica. Około 800 migrantów koczuje w pobliżu Kuźnicy i czeka na okazję, aby przedostać się przez granicę. Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatura na Podlasiu nie spadnie poniżej zera. Ujemne wartości pojawią się na początku nadchodzącego tygodnia.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Marsz migrantów wzdłuż ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej

Zgodnie z prognozą IMGW, synoptycy przewidują, że środa 17 listopada będzie pochmurna. Najwyższa temperatura będzie wynosić 4 stopnie Celsjusza, a w nocy spadnie ona o dwa stopnie. W czwartek mieszkańcy odnotują 6 stopni Celsjusza. Do niedzieli termometru będzie wzrastać, ale przyniesie ze sobą opady deszczu, a na początku tygodnia ujemne wartości. 

Pogoda Kuźnica. Termometry mogą wskazać nawet -15 stopni

Jak zapowiadają Fani pogody, "po krótkim okresie dominacji cyrkulacji strefowej na północy kontynentu rozbuduje się wyż". Co to oznacza? Do Polski zacznie napływać zimne powietrze i po 20 listopada nastąpi konkretne ochłodzenia. Zdaniem synoptyków, pod koniec miesiąca, termometry nocą mogą wskazać nawet  -15 stopni. Takie warunki pogodowe narażą migrantów koczujących w pobliżu Kuźnicy na śmierć.

Apel Granica

Aktualny kryzys migracyjny wywołał i eskaluje reżim Aleksandra Łukaszenki i podległe mu służby. Celem tych działań jest destabilizacja sytuacji w Polsce, wywarcie politycznego nacisku na całą Unię Europejską. W obliczu realnej groźby pogorszenia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy publikujemy:

"Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.

Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki - ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.

W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiARP oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją.

Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera".

Więcej o: