Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, czyli 1200 zł dla każdego. Kiedy w Polsce?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - co to jest? Komu przysługiwałoby nowe świadczenie? Kiedy może pojawić się w Polsce? Odpowiadamy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest Bezwarunkowy Dochód Podstawowy nazywany też dochodem gwarantowanym czy obywatelskim? To pomysł nowego świadczenia dla obywateli. Pieniądze te miałyby zapewnić zaspokojenie podstawowych potrzeb. 

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - dla kogo? 

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, jak wskazuje nazwa, byłoby świadczeniem, które przysługiwałoby każdemu obywatelowi bez kryterium dochodowego czy wymogu wykonywania pracy. Oznacza to, że aby je otrzymać, nie trzeba byłoby spełniać żadnego kryterium, bo przysługiwałoby każdemu obywatelowi. Pieniądze trafiłyby do wszystkich osób, które zgłoszą się do programu. 

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wynosiłby 1200 zł dla osoby dorosłej oraz 600 zł dla dziecka

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Ewentualne konsekwencje programu 

Eksperci Państwowego Instytutu Ekonomicznego w raporcie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?" poruszyli kwestię możliwości wprowadzenia świadczenia. Jak wynika z analiz, kosztowałoby to budżet państwa 376 miliardów złotych rocznie. Dla porównania łączne wydatki socjalne na zabezpieczenie oraz pomoc społeczną w 2018 roku wyniosły 343 mld zł. 

Co to oznacza? Jeśli rząd zdecydowałby się na wprowadzenie świadczenia, prawdopodobnie konieczny byłby wzrost podatków, zadłużenia, a także rezygnacja z dużej części obecnych wydatków - jak np. 500 plus - twierdzą eksperci. 

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - kiedy w Polsce? 

Póki co nie pojawiają się doniesienia o tym, by rząd próbował wprowadzić Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w Polsce. Obecnie świadczenia pieniężne przyznaje się według określonych kryteriów, takich jak np. posiadanie dziecka. 

Więcej o: