Nowe 500 plus, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto i kiedy dostanie 12 tys. na dziecko?

Nowe 500 plus? Dzisiaj (17 listopada) Sejm podejmie ostateczną decyzję, dotyczącą Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, który gwarantuje wypłatę 12 tys. zł. Okazuje się jednak, że nie będzie tak powszechny, jak popularna dotacja, a aby je otrzymać, trzeba spełniać określone warunki. Kto i kiedy dostanie pieniądze? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Dotacja w wysokości do 12 tys. złotych będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Wypłacanie świadczenia planowane jest w miesięcznych częściach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Jak czytamy na stronie gov.pl., "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci."

Kiedy świadczenie będzie wypłacane i gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie będzie wypłacane od 2022 roku niezależnie od dochodów rodziny. Prawo do niego obowiązuje również tych rodziców, którzy już teraz mają dwoje lub więcej dzieci. Pieniądze wówczas przysługują proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Wnioski będzie można złożyć wyłącznie online, za pośrednictwem tych samych kanałów elektronicznego wnioskowania co w przypadku innych programów m.in. "500 plus".

Więcej o: