Od grudnia duże zmiany na autostradach. Znikną bramki, ale nie opłaty. Jak zapłacić za przejazd?

Już tylko do końca listopada kierowcy samochodów osobowych mają możliwość korzystania z manualnego systemu poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad A2 oraz A4. Jak będzie wyglądało pobieranie opłat w nowym systemie?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Od 1 grudnia na państwowych odcinkach autostrad zarządzanych przed GGDKiA przestanie obowiązywać manualny system opłat. Zmiany będą obowiązywać na odcinkach autostrady A2 (Konin - Stryków) i A4 (Wrocław - Sośnica). Jak będzie można zapłacić za przejazd? 

Zobacz wideo Nie zatrzymujesz się na "stopie"? Policja wyśledzi to z drona

Zmiany na autostradach. Jak zapłacić za przejazd? 

Jak poinformował rząd, od 1 grudnia kierowcy samochodów będą mieli trzy możliwości opłaty za przejazd autostradą: 

  • poprzez aplikację mobilną e-TOLL;
  • zamontowanie w aucie urządzenia OBU lub ZSL;
  • zakup biletu na stacji benzynowej

Zmiany na autostradach. Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL?

- System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych - wskazywała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. 

Aplikację mobilną e-TOLL możemy pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Zarejestrować się w systemie możemy natomiast po wejściu na stronę etoll.gov.pl (poprzez autoryzację profilem zaufanym) i w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta. Za pobieranie płatności z e-TOLL odpowiedzialna jest Krajowa Administracja Skarbowa. 

Znikną bramki, ale nie opłaty. Ile będzie kosztował przejazd bez płatności? 

Przejazd odcinkiem A2 lub A4 bez wniesienia opłaty będzie wiązał się z karą w wysokości 500 zł. Kary będą naliczane automatycznie. Jak? Przy wjazdach oraz zjazdach z płatnych odcinków i na patrolujących radiowozach zamontowane będą kamery odczytujące numer rejestracyjny pojazdu, dzięki którym wnoszenie płatności będzie pod kontrolą.

W przypadku dróg administrowanych przez podmioty prywatne zasady opłat pozostają bez zmian. 

Więcej o: