Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Czy oznacza to wzrost cen?

Na stacjach benzynowych od wtorku 16 listopada pojawiło się nowe paliwo. To ważna zmiana zarówno dla kierowców korzystających z benzyny, jak i diesla. Dlaczego? Czy w związku z tym paliwo podrożeje? Wyjaśniamy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe paliwo na stacjach benzynowych pojawiło się we wtorek 16 listopada. Dlaczego? Stało się to w wyniku rządowego rozporządzenia dotyczącego wymagań jakościowych do paliw ciekłych. To tak zwane paliwo zimowe. Co trzeba o nim wiedzieć? 

Zobacz wideo Olsztyn. Zamiast do baku, zatankował paliwo do beczek w bagażniku i odjechał

Nowe paliwo na stacjach benzynowych

Przy niskiej temperaturze powietrza olej napędowy zaczyna mętnieć (to naturalny proces). W bardzo mroźne dni może to doprowadzić do zwiększenia zużycia paliwa, a nawet uniemożliwienia rozruchu. To właśnie dlatego od 16 listopada na stacjach można znaleźć nowe paliwo z dodatkiem depresatorów, które sprawiają, że proces mętnienia paliwa staje się utrudniony. 

Czym się różni benzyna letnia od zimowej? W tym przypadku zwiększana jest prężność paliwa poprzez dodanie do niego większej ilości komponentów, jak np. butan. Latem prężność par może wynosić maksymalnie 60 kPa, w okresie zimowym natomiast - do 90 kPa. 

Punkt poboru opłat na autostradzie (zdjęcie ilustracyjne)Od grudnia duże zmiany na autostradach. Znikną bramki, ale nie opłaty. Jak zapłacić za przejazd?

Nowe paliwo na stacjach. Czy będzie jeszcze drożej? 

Zmiana nie oznacza, że ceny paliw na stacjach wzrosną, ponieważ jest to uzależnione od innych czynników. Nie musimy też korzystać z innych pistoletów, co oznacza, że kierowcy właściwie nie powinni odczuć zmiany. 

Więcej o: