Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Nowe paliwo na stacjach benzynowych pojawiło się we wtorek 16 listopada. Dlaczego? Stało się to w wyniku rządowego rozporządzenia dotyczącego wymagań jakościowych do paliw ciekłych. To tak zwane paliwo zimowe. Co trzeba o nim wiedzieć?
Przy niskiej temperaturze powietrza olej napędowy zaczyna mętnieć (to naturalny proces). W bardzo mroźne dni może to doprowadzić do zwiększenia zużycia paliwa, a nawet uniemożliwienia rozruchu. To właśnie dlatego od 16 listopada na stacjach można znaleźć nowe paliwo z dodatkiem depresatorów, które sprawiają, że proces mętnienia paliwa staje się utrudniony.
Czym się różni benzyna letnia od zimowej? W tym przypadku zwiększana jest prężność paliwa poprzez dodanie do niego większej ilości komponentów, jak np. butan. Latem prężność par może wynosić maksymalnie 60 kPa, w okresie zimowym natomiast - do 90 kPa.
Zmiana nie oznacza, że ceny paliw na stacjach wzrosną, ponieważ jest to uzależnione od innych czynników. Nie musimy też korzystać z innych pistoletów, co oznacza, że kierowcy właściwie nie powinni odczuć zmiany.