Orzełek na polskich monetach "trzyma" coś ledwo dostrzegalnego w szponach. Wiemy, co to

Oglądaliście kiedyś dokładnie polskie monety? Jeśli tak, zapewne dostrzegliście malutki symbol znajdujący się przy szponach orzełka. Niewiele osób wie, co on oznacza. Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie przeczytajcie nasz materiał.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy z nas wie, jak wyglądają polskie monety. Wiele osób z pewnością niejednokrotnie miało okazję choć przez chwilę im się przyjrzeć, ale czy jesteście pewni, że zrobiliście to dokładnie i nie umknął wam pewien charakterystyczny szczegół? Możecie być bardzo zdziwieni, gdy dowiecie się, co oznacza ledwo dostrzegalny symbol. 

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Co "trzyma" orzełek na polskich monetach? 

Jeśli jesteście bardzo uważnymi obserwatorami, z pewnością zauważyliście, że orzełek na monetach "trzyma" coś w szponach. Ten malutki szczegół może wydawać się nieistotny, ale w rzeczywistości ma duże znaczenie. Co to takiego? 

Ten mały, ledwo dostrzegalny symbol to nic innego, jak identyfikator, nazywany znakiem menniczym. To gwarancja jakości wykonania monety. Wszystkie produkty Mennicy Polskiej posiadają znak menniczy w kształcie złączonych liter M/W. Dlaczego? 

Bob Hendrikx i jego 'Żywe trumny'Śmierć przyjazna środowisku. Wynalazca z Holandii tworzy trumny z grzybów

To akronim pierwotnej nazwy Mennicy Polskiej, która dawniej nazywana była Mennicą Warszawską. Jeśli znajdziecie ten symbol na monecie, możecie być pewni, że została ona wyprodukowana przy zachowaniu najwyższych standardów. 

Skąd wziął się orzeł na polskich monetach? 

Symbol orła w polskiej kulturze jest obecny od dawna. Dotarł on tutaj głównie jako element zdobnictwa celtyckiego oraz rzymskich monet. W czasach pogańskich używany był jako symbol dekoracyjny. Orzeł znajdował się też w herbie Piastów. 

Pierwsze wzmianki o orle pojawiły się w kronikach Wincentego Kadłubka. Kiedy opisywał on bitwę pod Brześciem z 1182 roku, zaznaczał, że wojska księcia Kazimierza Sprawiedliwego walczyły pod "znakiem zwycięskiego orła, symbolu królewskiej dostojności". 

Z kolei Jan Długosz w "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego" pisał o historii założenia stołecznego grodu. "Tam bowiem po raz pierwszy książę i rodzic Polaków Lech, rozbiwszy obozowisko, zaniechał koczowania i postanowił, że tu gniazdo będzie dla niego i starszyzny i tu wzniesiona zostanie siedziba książęca i że pozostanie tu na stałe. Tutaj także znalazł na wysokich i wyniosłych drzewach orle gniazdo" - pisał. O gnieździe wspominał też w swoich kronikach Gall Anonim. Więcej o historii pieniędzy znajdziesz na wilanow-palac.pl

Więcej o: