300 plus. Pospiesz się, bo możesz stracić pieniądze. To już ostatni moment na wniosek

300 plus to świadczenie, które ma być wsparciem finansowym dla rodziców dzieci uczęszczających do szkoły. To już ostatni moment na złożenie wniosku, dlatego lepiej się pospieszyć. Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje świadczenie? Odpowiadamy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Program Dobry Start nazywany 300 plus to jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny. Pieniądze przeznaczone na wyprawkę szkolną zostają wypłacone po złożeniu przez rodziców wniosku. Obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze są przesyłane wyłącznie na wskazane konto bankowe. 

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

300 plus. Kto może złożyć wniosek? 

O świadczenie na wyprawkę szkolną dla dziecka wnioskować mogą: 

  • rodzic;
  • opiekun prawny dziecka - osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
  • opiekun faktyczny dziecka - osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
  • osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ nie żyją lub ma ustalone od nich alimenty.

Jeśli rodzice decyzją sądu sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, wniosek może złożyć każde z nich - wówczas oboje otrzymają po 150 zł

Co ważne, świadczenie 300 plus przeznaczone jest jedynie dla dzieci w wieku szkolnym. Nie przysługuje ono więc na młode osoby ze statusem studenta czy dzieci chodzące do żłobka, przedszkola czy zerówki. 

300 plus. Jak złożyć wniosek o świadczenie? 

Wnioski o 300 plus składać można jedynie drogą elektroniczną. Mamy trzy możliwości: 

  • przez portal PUE ZUS (wszyscy uprawnieni);
  • przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia (jedynie ojciec lub matka dziecka);
  • przez bankowość elektroniczną (wszyscy uprawnieni). 

300 plus. Do kiedy można składać wnioski? 

Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca. Zainteresowane osoby miały więc sporo czasu na dopełnienie formalności. Warto jednak wiedzieć, że to już ostatni dzwonek na przesłanie dokumentów - ostateczny termin mija bowiem 30 listopada. Warto pamiętać, że pieniędzy nie dostaniemy od razu, na wypłatę trzeba będzie zaczekać nawet do końca roku. Wniosek o 300 plus można złożyć tylko raz w roku. 

Więcej o: