Black Friday jest... którego listopada? Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać

Black Friday, czyli wielkie święto zakupów i wyprzedaży, zbliża się wielkimi krokami. Kiedy dokładnie wypada Czarny Piątek? Co zrobić, aby nie dać się oszukać fałszywym promocjom? Odpowiadamy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Black Friday, czyli Czarny Piątek, jest świętem, które przejęliśmy z kultury Stanów Zjednoczonych. Każdego roku pod koniec listopada w sklepach przygotowuje się specjalne obniżki cen i wyprzedaże, które mają zachęcić klientów do zrobienia zakupów. 

Black Friday kiedy wypada w 2021 roku? 

Black Friday co roku wypada w innym terminie. Data Czarnego Piątku ma bezpośredni związek z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Świętem Dziękczynienia. Przypada ono zawsze w czwarty czwartek listopada, natomiast Black Friday świętujemy już kolejnego dnia (w piątek). 

W tym roku Black Friday wypada 26 listopada. Zakupy w niższych cenach macie jednak szansę zrobić jeszcze w jednym terminie. Tuż po Black Friday obchodzimy bowiem Cyber Monday (w tym roku 29 listopada). Czym się różnią święta? W Czarny Piątek umownie promocje powinny oferować głównie sklepy stacjonarne, natomiast w Cyber Monday - sklepy internetowe. 

Black Friday. Jak się ustrzec przed fałszywymi promocjami? 

Black Friday to nie tylko możliwość zrobienia zakupów w niższych cenach, ale też świetna okazja dla nieuczciwych sprzedawców. Część z nich niedługo przed świętem celowo zawyża ceny towaru, a później sprzedaje w rzekomej promocji, zdarza się również informowanie klienta o rabacie, choć w rzeczywistości promocja obowiązuje tylko niewielką część towaru. Jak nie dać się nabrać takim zagrywkom? Mamy dla was kilka rad. 

Walka z nieuczciwymi sprzedawcami wymaga od nas przede wszystkim spokoju i zdrowego rozsądku. Kiedy w sklepie lub sieci zobaczymy jakąś okazję, przede wszystkim nie powinniśmy podejmować decyzji o zakupie od razu, lecz spokojnie zastanowić się nad zakupem. Na początku postawmy sobie jedno zasadnicze pytanie - czy naprawdę potrzebujemy tego przedmiotu? 

Kolejnym ważnym krokiem powinno być sprawdzenie ofert sprzedaży danej rzeczy u konkurencji, a także prześledzenie, jak zmieniała się cena w ciągu ostatnich tygodni. Takie informacje możecie znaleźć w popularnych porównywarkach cen. Jeśli okaże się, że oferta naprawdę jest korzystna, sprawdźmy tożsamość oraz renomę sprzedawcy, a także czy mamy możliwość ewentualnego zwrotu produktu. 

Więcej o: