Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Legia Akademicka to program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany od 2017 roku skierowany do studentów-ochotników, którzy są zainteresowani uzyskaniem stopnia żołnierza rezerwy. Do tej pory odbyły się cztery edycje programu, w których udział wzięło ok. 16 tys. studentów.
Niebawem możliwość przeszkolenia zyskają kolejni studenci. Na uczelniach wyższych startuje bowiem piąta edycja Legii Akademickiej. Szkolenie rozpocznie się od zajęć teoretycznych na uczelni oraz kursów e-learningowych. Ci, którzy przejdą etap teoretyczny, będą mogli rozpocząć szkolenie praktyczne w jednostkach wojskowych. Wnioski o udział w programie można składać do 31 stycznia 2022 roku - czytamy na stronie polska-zbrojna.pl.
W ramach legii po zaliczeniu teorii student ma do wyboru dwie opcje: trzy tygodnie ćwiczeń w koszarach w okresie wakacyjnym (uzyskuje się wówczas stopień szeregowego rezerwy) lub sześć tygodni na poligonie (w tym przypadku uzyskuje się stopień kaprala rezerwy).
Kilka tygodni spędzonych w koszarach wiąże się z wynagrodzeniem. - 2,4 tys. zł dla szeregowego i ok. 5 tys. zł dla kaprala, którzy zdobędą te stopnie w ramach praktycznych ćwiczeń Legii Akademickiej - tłumaczył major Dominik Pietrasik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łodzi podczas prezentowania programu studentom. - W wakacje nie musicie iść do pracy, a wakacyjne ćwiczenia w legii to zapewnione umundurowanie, posiłki i spanie - dodał major cytowany przez Onet.