Wojna w Wietnamie rozpoczęła się w 1955 roku i trwała przez kolejne 20 lat, stając jednym z najbardziej krwawych konfliktów wojskowych. Jednym z symboli cierpienia, do jakiego doprowadziły starcia zbrojne, jest słynna fotografia nazwana "Napalm girl".
National Public Radio, amerykańska organizacja medialna finansowaną ze środków prywatnych i publicznych, opublikowała w 2012 roku artykuł z okazji 40. rocznicy powstania zdjęcia. "Bez względu na wiek, prawdopodobnie widziałeś to zdjęcie. Trudno zapomnieć o tym obrazie. Młoda dziewczyna, naga, biegnie z krzykiem w kierunku kamery po ataku napalmem, który spalił jej wioskę, jej ubrania, a potem skórę. Ta dziewczynka to Kim Phúc. W 1972 roku miała dziewięć lat. Na fotografii widać jak biegnie, krzycząc z bólu po tym, jak amerykański dowódca nakazał samolotom południowowietnamskim zrzucić napalm w pobliżu jej wioski" - napisano.
Oparzenia pokryły ponad połowę jej ciała. Fotograf z Associated Press, który zrobił zdjęcie, Nick Ut, miał zabrać ją do najbliższego szpitala tuż po zrobieniu fotografii. Na miejscu miał żądać, żeby leczyli ją, mimo niewielkich szans na przeżycie. Spędziła 14 miesięcy na rekonwalescencji w Barsky Hospital, amerykańskim szpitalu w Sajgonie. Przetrwała.
Z kolei redaktorzy Associated Press zrobili wyjątek od polityki zakazującej pokazywania nagości na zdjęciach i opublikowali fotografię, która wstrząsnęła społeczeństwem. Dziś fotografia jest znana po prostu jako "dziewczyna z napalmem" i ma pokazywać barbarzyństwo wojny.
Phúc skupia się teraz na pomocy dzieciom na całym świecie. Jej organizacja non-profit, KIM Foundation International, zajmuje się leczeniem dzieci borykających się ze skutkami wojny. - Moje życie to dawanie im nadziei - powiedziała w jednym z wywiadów. - Ponieważ wciąż żyję. Wciąż mogę mówić w ich imieniu - dodała. W 1997 roku UNESCO przyznało jej tytuł Ambasadora Dobrej Woli na rzecz Pokoju. Kim wydała również książkę "Fire Road: The Napalm Girl’s Journey through the Horrors of War to Faith, Forgiveness, and Peace" dostępną w języku angielskim, w której opowiada swoją historię.
Nick Ut za fotografię "Dziewczyny z napalmem" otrzymał nagrodę Pulitzera. Zyskał też przyjaciółkę - Phúc. Jeszcze w 2012 roku pisano na łamach NPR, że regularnie ze sobą rozmawiają. Kim Phúc mieszka obecnie z dwoma synami w Kanadzie. Nick Ut nadal jest fotografem dla Associated Press.