Rachunki za gaz i wodę są za wysokie? Jak temu zapobiec? 20 sposobów

Ceny wody i gazu przyprawiają o zawrót głowy? Zobacz, w jaki sposób możesz ograniczyć ich zużycie i zaoszczędzić. Pamiętaj, że zmiany w codziennym korzystaniu z poszczególnych urządzeń mogą wpłynąć nie tylko na aspekt ekonomiczny, ale i środowiskowy. Zadbaj o oba i już teraz wprowadź 20 dobrych nawyków.

O tym, że ceny gazu drastycznie wzrosły, nie trzeba nikomu przypominać. Kwoty na rachunkach za wodę także potrafią skutecznie uszczuplić niejeden domowy budżet. Mimo że większego wpływu na koszt gazu i wody nie mamy, można jednak znacznie ograniczyć ich wykorzystanie. Trzeba również dodać, że wprowadzone zmiany będą też ukłonem w kierunku planety i przyczynią się do zapobiegania zmianom klimatycznym. Jeżeli zatem sam element finansowy nie jest wystarczająco przekonujący, aby wprowadzić nowe nawyki, warto pomyśleć wówczas o środowisku.

Zobacz wideo [Q&A] Polski Ład z Małgorzatą Samborską

Jak oszczędzać gaz? 10 dobrych sposobów

 1. Nie przegrzewaj mieszkania - to częsty błąd, który wiele osób wciąż popełnia. Ważne, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie, który optymalnie wynosi od ok. 20 do 22 stopni.
 2. Zmniejsz ogrzewanie na noc - warto pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu powinna być dopasowana do pory dnia. W nocy warto przykręcić grzejnik o kilka stopni.
 3. Zaopatrz się w regulator temperatury - urządzenie to monitoruje temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednio ją zmniejsza lub zwiększa bez naszego udziału.
 4. Wymień piecyk na energooszczędny - to jednorazowa inwestycja, która może mieć ogromny wpływ na zużycie gazu. Stare modele wykorzystują go zazwyczaj zdecydowanie więcej. Dodatkowo urządzenia nowszej generacji przeważnie są po prostu bezpieczniejsze.
 5. Nie zasłaniaj grzejników - pamiętaj, by nie zasłaniać grzejnika kanapą czy innymi przedmiotami znajdującymi się w mieszkaniu. Taki zabieg ogranicza tylko jego działanie i powoduje konieczność  niepotrzebnego zwiększania jego mocy.
 6. Uszczelnienie okien i rolety - nieszczelne okna są częstą przyczyną szybkiej utraty ciepła w pomieszczeniu. Jeżeli borykamy się z tym problemem, to poza uszczelnieniem okien można zainwestować też w rolety, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzu.
 7. Wyłączaj grzejniki podczas wietrzenia mieszkania - wiele urządzeń posiada wmontowane czujniki, które zwiększą moc, gdy tylko w pomieszczeniu zrobi się chłodniej. Zakręcenie kaloryfera chwilę przed wietrzeniem zapobiegnie nadmiernej generacji ciepła.
 8. Używaj pokrywki podczas gotowania i krój warzywa na mniejsze kawałki - dzięki temu przyspieszysz proces i zmniejszysz czas użytkowania kuchenki.
 9. Dopasuj wielkość naczynia do rozmiaru palnika - to niewielka i może błaha rzecz, ale także ma wpływ na czas gotowania potraw. Warto wprowadzić taki nawyk do swojej codzienności.
 10. Sprawdź oferty dostawców gazu - warto przeanalizować sytuację rynkową i oferty dostawców gazu z okolicy. W ten sposób upewnisz się, czy posiadasz najkorzystniejszą opcję dla swoich potrzeb.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Sposoby na oszczędzanie wody - 10 dobrych nawyków

 1. Bierz prysznic zamiast kąpieli - to stary, sprawdzony sposób, który pomaga w zaoszczędzeniu sporej ilości wody. Nie trzeba rezygnować z kąpieli całkowicie, warto jednak ograniczyć je czasem na rzecz szybkiego prysznica.
 2. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i mydlenia dłoni - to nawyk, który każdy powinien sobie wyrobić. Być może jednorazowo nie generuje to dużego zużycia wody, jednak w perspektywie tygodniowej czy miesięcznej wygląda już zupełnie inaczej.
 3. Nie odkręcaj za każdym razem kurków w pełni - niektóre czynności jak umycie rąk czy przepłukanie ust nie wymagają pełnego odkręcenia kranu. Duży strumień spowoduje tylko zbędną utratę wody.
 4. Włączaj pralkę, suszarkę i zmywarkę tylko, gdy są pełne - do połowy załadowane urządzenia nie pozwalają na ich całkowite wykorzystanie. Przez to zamiast np. jednego prania, będziemy musieli zrobić kilka.
 5. Używaj programów przyjaznych środowisku - pralki czy zmywarki posiadają często tryb oszczędny np. EKO. Dzięki takiemu wyborowi, urządzenie zużyje mniej wody i energii podczas pracy.
 6. Dokręcaj wodę lub napraw kapiące urządzenia - niewielka liczba spadających co kilka sekund kropel w skali miesiąca znacząco uszczupli budżet.
 7. Nie nalewaj do czajnika więcej wody niż potrzebujesz - ten nawyk ma korzystny wpływ nie tylko na zużycie wody, ale i energii.
 8. Użyj wodę ponownie - jeżeli do naczynia wlałeś zbyt dużą ilość wody, nie wylewaj jej do zlewu! Odlej nadmiar np. do konewki i użyj do podlania kwiatów.
 9. Unikaj zmywania naczyń pod bieżącą wodą - do tego celu lepiej wykorzystać napełnioną wodą komorę zlewu lub miskę.
 10. Używaj zbiorników na deszczówkę - dzięki zbieraniu deszczówki zmniejszysz zużycie wody potrzebnej do podlania kwiatów oraz pracy w ogrodzie.
Więcej o: