Rachunki za gaz i wodę są za wysokie? Jak temu zapobiec? 20 sposobów

Ceny wody i gazu przyprawiają o zawrót głowy? Zobacz, w jaki sposób możesz ograniczyć ich zużycie i zaoszczędzić. Pamiętaj, że zmiany w codziennym korzystaniu z poszczególnych urządzeń mogą wpłynąć nie tylko na aspekt ekonomiczny, ale i środowiskowy. Zadbaj o oba i już teraz wprowadź 20 dobrych nawyków.

O tym, że ceny gazu drastycznie wzrosły, nie trzeba nikomu przypominać. Kwoty na rachunkach za wodę także potrafią skutecznie uszczuplić niejeden domowy budżet. Mimo że większego wpływu na koszt gazu i wody nie mamy, można jednak znacznie ograniczyć ich wykorzystanie. Trzeba również dodać, że wprowadzone zmiany będą też ukłonem w kierunku planety i przyczynią się do zapobiegania zmianom klimatycznym. Jeżeli zatem sam element finansowy nie jest wystarczająco przekonujący, aby wprowadzić nowe nawyki, warto pomyśleć wówczas o środowisku.

Zobacz wideo [Q&A] Polski Ład z Małgorzatą Samborską

Jak oszczędzać gaz? 10 dobrych sposobów

 1. Nie przegrzewaj mieszkania - to częsty błąd, który wiele osób wciąż popełnia. Ważne, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie, który optymalnie wynosi od ok. 20 do 22 stopni.
 2. Zmniejsz ogrzewanie na noc - warto pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu powinna być dopasowana do pory dnia. W nocy warto przykręcić grzejnik o kilka stopni.
 3. Zaopatrz się w regulator temperatury - urządzenie to monitoruje temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednio ją zmniejsza lub zwiększa bez naszego udziału.
 4. Wymień piecyk na energooszczędny - to jednorazowa inwestycja, która może mieć ogromny wpływ na zużycie gazu. Stare modele wykorzystują go zazwyczaj zdecydowanie więcej. Dodatkowo urządzenia nowszej generacji przeważnie są po prostu bezpieczniejsze.
 5. Nie zasłaniaj grzejników - pamiętaj, by nie zasłaniać grzejnika kanapą czy innymi przedmiotami znajdującymi się w mieszkaniu. Taki zabieg ogranicza tylko jego działanie i powoduje konieczność  niepotrzebnego zwiększania jego mocy.
 6. Uszczelnienie okien i rolety - nieszczelne okna są częstą przyczyną szybkiej utraty ciepła w pomieszczeniu. Jeżeli borykamy się z tym problemem, to poza uszczelnieniem okien można zainwestować też w rolety, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzu.
 7. Wyłączaj grzejniki podczas wietrzenia mieszkania - wiele urządzeń posiada wmontowane czujniki, które zwiększą moc, gdy tylko w pomieszczeniu zrobi się chłodniej. Zakręcenie kaloryfera chwilę przed wietrzeniem zapobiegnie nadmiernej generacji ciepła.
 8. Używaj pokrywki podczas gotowania i krój warzywa na mniejsze kawałki - dzięki temu przyspieszysz proces i zmniejszysz czas użytkowania kuchenki.
 9. Dopasuj wielkość naczynia do rozmiaru palnika - to niewielka i może błaha rzecz, ale także ma wpływ na czas gotowania potraw. Warto wprowadzić taki nawyk do swojej codzienności.
 10. Sprawdź oferty dostawców gazu - warto przeanalizować sytuację rynkową i oferty dostawców gazu z okolicy. W ten sposób upewnisz się, czy posiadasz najkorzystniejszą opcję dla swoich potrzeb.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Lód (zdjęcie ilustracyjne).Wrzątek zamarza szybciej niż chłodna woda. Odkryto to przez przypadek dzięki lodom

Sposoby na oszczędzanie wody - 10 dobrych nawyków

 1. Bierz prysznic zamiast kąpieli - to stary, sprawdzony sposób, który pomaga w zaoszczędzeniu sporej ilości wody. Nie trzeba rezygnować z kąpieli całkowicie, warto jednak ograniczyć je czasem na rzecz szybkiego prysznica.
 2. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i mydlenia dłoni - to nawyk, który każdy powinien sobie wyrobić. Być może jednorazowo nie generuje to dużego zużycia wody, jednak w perspektywie tygodniowej czy miesięcznej wygląda już zupełnie inaczej.
 3. Nie odkręcaj za każdym razem kurków w pełni - niektóre czynności jak umycie rąk czy przepłukanie ust nie wymagają pełnego odkręcenia kranu. Duży strumień spowoduje tylko zbędną utratę wody.
 4. Włączaj pralkę, suszarkę i zmywarkę tylko, gdy są pełne - do połowy załadowane urządzenia nie pozwalają na ich całkowite wykorzystanie. Przez to zamiast np. jednego prania, będziemy musieli zrobić kilka.
 5. Używaj programów przyjaznych środowisku - pralki czy zmywarki posiadają często tryb oszczędny np. EKO. Dzięki takiemu wyborowi, urządzenie zużyje mniej wody i energii podczas pracy.
 6. Dokręcaj wodę lub napraw kapiące urządzenia - niewielka liczba spadających co kilka sekund kropel w skali miesiąca znacząco uszczupli budżet.
 7. Nie nalewaj do czajnika więcej wody niż potrzebujesz - ten nawyk ma korzystny wpływ nie tylko na zużycie wody, ale i energii.
 8. Użyj wodę ponownie - jeżeli do naczynia wlałeś zbyt dużą ilość wody, nie wylewaj jej do zlewu! Odlej nadmiar np. do konewki i użyj do podlania kwiatów.
 9. Unikaj zmywania naczyń pod bieżącą wodą - do tego celu lepiej wykorzystać napełnioną wodą komorę zlewu lub miskę.
 10. Używaj zbiorników na deszczówkę - dzięki zbieraniu deszczówki zmniejszysz zużycie wody potrzebnej do podlania kwiatów oraz pracy w ogrodzie.

Licznik prąduSzykują się podwyżki cen prądu i gazu. Jacek Sasin: "Przykra konieczność"

Więcej o: