Ella mając 12 lat trafiła do cyrku jako "najwspanialszy wybryk natury". Historia Dziewczyny Wielbłąd

Nazywano ją The Camel Girl, czyli Dziewczyną Wielbłąd. W cyrku nierzadko występowała w towarzystwie zwierząt, do których przez większość życia ją porównywano. Jej marzenia skupiały się jednak na nauce i założeniu własnej rodziny. Jak potoczyły się jej losy?

Ella Harper, znana pod pseudonimem Dziewczyny Wielbłąd, przyszła na świat w latach 70-tych XIX wieku. Urodziła się i wychowywała w stanie Tennessee (USA). Jej schorzenie sprawiło, że była znana przede wszystkim ze sposobu, w jaki się poruszała. Porównywano ją do wielbłąda, z którym występowała również na scenie. Mimo niemałych pieniędzy, jakie zapewniał jej show-biznes, tak naprawdę marzyła o normalnym życiu - bez upokorzeń, a także o zastaniu matką. Gdy ostatecznie podjęła decyzję o zakończeniu swojej kariery, pożegnała się z widownią wręczając jej kartki z informacją, kim tak naprawdę jest osoba, która dostarcza im rozrywki, jako cyrkowe "dziwadło". 

Zobacz wideo W Afryce menstruacja to temat tabu, więc postanowiła działać

Dzieciństwo Dziewczyny Wielbłąd

Dziewczynka posiadała czworo rodzeństwa, w tym również brata bliźniaka, który zmarł zaledwie kilka miesięcy po narodzinach. Ella Harper urodziła się z niezwykle rzadką deformacją nazwaną Genu recurvatum. W wyniku tego schorzenia, jej kolana zginały się do tyłu, przez co poruszanie się na dwóch nogach sprawiało jej wiele problemów. Zdecydowanie łatwiej przemieszczała się przy pomocy rąk, czyli chodziła na czworaka. To z kolei sprawiło, że dziewczynka przypominała niektórym zwierzę, a dokładnie wielbłąda. Stąd wziął się również później jej zawodowy pseudonim. 

Ingrid Bergman Przez lata Ingrid Bergman była dla fanów niczym święta. Jedna decyzja zmieniła wszystko

Cyrkowa kariera i pokazy osobliwości

Wiek XIX i początek XX wieku to czas popularyzacji i rozwoju tzw. cyrków osobliwości. Na pokazach występowali wówczas ludzie, których wygląd odbiegał od społecznie przyjętych norm. Każda deformacja genetyczna, która powodowała tzw. inność, mogła stanowić doskonałe źródło dochodu dla właścicieli cyrków. Im większa deformacja, tym lepiej - oczywiście tylko dla zarabiających na tej działalności właścicieli. 

Niestety za karierą zawodową osób, które cierpiały na różnego rodzaju schorzenia, kryły się potworne historie i cierpienie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nierzadko dostawały one zaledwie drobny ułamek z imponujących kwot, które zapewniały cyrkom, a czasem nie dostawały pieniędzy wcale. Co ciekawe, jak sugeruje Rachel Adams w swojej książce "Sideshow U.S.A.: Freaks and the American Cultural Imagination", ówczesna popularność tego rodzaju pokazów może do dziś mieć wpływ na sposób, w jaki Amerykanie postrzegają ciała niespełniające uznawanych powszechnie norm i ich niechęć do nich. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ella Harper swoją historię z cyrkiem rozpoczęła mając zaledwie 12 lat. Dziewczynka występowała przede wszystkim w środkowej i południowej części Stanów Zjednoczonych - nieopodal Nowego Orleanu i St. Louis. Jak podaje NaTemat.pl, kilka lat później dołączyła do "Nickel Plate Circus" W.H. Harrisa i wyruszyła z zespołem w podróż po zarobek. Jej ówczesna pensja wynosiła ok. 200 dolarów tygodniowo. Występując publicznie w towarzystwie wielbłąda, zyskała w końcu pseudonim Dziewczyny Wielbłąd i została okrzyknięta "najwspanialszym wybrykiem natury od czasu stworzenia świata".

Ella miała inna marzenia. Po czterech latach zrezygnowała z pracy w cyrku

Mimo ogromnych, jak na tamte czasy dochodów, Harper nie była szczęśliwa i chciała zakończyć swoją karierę. Liczne występy na cyrkowej scenie w towarzystwie zwierząt czy w reklamach zapewniły jej, co prawda, rozgłos i popularność, jednak cena jaką przyszło jej za to płacić, nie rekompensowała już cierpienia, którego doświadczała. Pieniądze uzbierane przez lata cyrkowych pokazów pozwoliły jej na rozpoczęcie nowego życia. Na ten krok Harper zdecydowała się bardzo szybko, bo już w 1886 roku, mając 16 lat. Podczas ostatniego pokazu rozdała widowni kartki, na których informowała ich o pozostawieniu dotychczasowej kariery i chęci podjęcia edukacji. 

Małżeństwo Elli Harper i utrata dzieci

Po odejściu z cyrku historia Dziewczyny Wielbłąd się nieco urywa. Niewiele wiadomo o jej dalszych losach, jednak jak pisze w swoim artykule serwis All That's Interesting, z informacji opartych na spisie ludności wynika, że powróciła do matki do Tennessee. Ojciec dziewczyny i jej brat Willie zmarli w latach 90-tych. Harper zaś zakochała się i wyszła za mąż w wieku 35 lat za nauczyciela Roberta Savely'ego.

Elżbieta Bawarska Tak wyglądało życie cesarzowej Sisi. Elżbieta Bawarska cierpiała na każdym polu

Owocem małżeństwa Harper i Savely'ego była córeczka Mabel Evans, która zmarła zaledwie pół roku po narodzinach. Małżeństwo ostatecznie przeprowadziło się wraz z matką Harper do hrabstwa Davidson, gdzie adoptowali dziewczynkę imieniem Jewel. Tragedia rodziców powtórzyła się jednak i Jewel zmarła zaledwie kilka miesięcy po adopcji. Ella Harper odeszła w 1921 roku z powodu raka jelita grubego. Miała wówczas 51 lat. 

Więcej o: