Filmy dokumentalne o Putinie. Gdzie je obejrzeć?

Co trzeba wiedzieć o Putinie? Dlaczego część rosyjskiego społeczeństwa popiera jego reżimowe rządy? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania polecamy filmy dokumentalne o prezydencie Rosji. Dzięki nim możemy poznać opinie o tym człowieku nie tylko polityków opozycji, byłych współpracowników czy dziennikarzy, ale także mieszkańców Rosji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tajemnicza córka Putina. Jak dziennikarze wpadli na jej ślad? Co o niej wiadomo?

Jak Władimir Putin doszedł do władzy? Skąd wzięły się jego autorytarne zapędy? Na te, jak i wiele innych pytań odpowiedzi szukali twórcy filmów dokumentalnych o Putinie. Podpowiadamy, gdzie można je obejrzeć. 

Filmy dokumentalne o Władimirze Putinie - co warto obejrzeć?

"Szalona miłość. Rosjanie i Putin"

  • Film powstał w 2014 roku kiedy to według rosyjskich sondaży, Putin mógł liczyć na poparcie 86 proc. społeczeństwa. Skąd ono się wzięło? Za co tak naprawdę Rosjanie uwielbiają Putina? Dowiedzieć się tego próbowała wówczas Barbara Włodarczyk. Dziennikarka zajmująca się tematyką krajów byłego ZSRR od 2004 do 2009 roku była również korespondentką TVP w Moskwie. Podczas kręcenia dokumentu odwiedza trzy skrajnie różne miejsca. Moskwę, gdzie jej przewodnikiem staje się Żenia, czyli twórca filmu o Putinie w ramach prokremlowskiej organizacji Sieć. W Sewastopolu towarzyszy jej były oficer śledczy Eduard, który odszedł kilka lat wcześniej z milicji. W rosyjskiej prowincji Zamtyie, czyli tzw. głubince (potoczne określenie prowincji, miejsc oddalonych od cywilizacji) jej przewodniczką staje się natomiast Walentyna, emerytowana pielęgniarka. 

Film dostępny jest na TVP VOD

 

"Putin 4.0."

  • Cztery lata później, czyli w 2018 roku powstaje kolejny dokument Barbary Włodarczyk. Zachód wstrząsnęły wówczas wydarzenia z Rosji - pobicia dziennikarzy krytykujących Kreml, brutalne rozpędzanie demonstracji. Mimo to Putin wciąż może cieszyć się niemal 70 proc. poparciem społeczeństwa. Autorka próbowała dowiedzieć się, dlaczego w miejscach takich jak Tomsk, Malcewo czy Grozny głosuje na niego ponad 90 proc. mieszkańców.

Dokument można obejrzeć na TVP VOD

"Putin: historia rosyjskiego szpiega"

  • Ta brytyjska produkcja składa się z trzech odcinków: "Początki", "Wrogowie i Zdrajcy" oraz "Wieczny przywódca". Nakręcony w 2020 roku dokument pokazuje nieprzewidywalność oraz imperialistyczne zapędy Putina. Autorzy filmu cofają się również do przeszłości, a dokładniej młodości Putina, jego kariery w KGB czy momentu przejęcia władzy od Jelcyna. Poza archiwalnymi zdjęciami i filmami, w dokumencie możemy posłuchać wypowiedzi byłych współpracowników, rosyjskich dziennikarzy, a także Tatyany Yumashevy, czyli córki Borysa Jelcyna. 

Film dostępny jest na TVP VOD

 

"Rosja kontra Rosja"

  • Dokument został nakręcony w 2021 roku przez Stephane Benturę i ukazuje, jak rosyjskie społeczeństwo jest podzielone. Mimo brutalnych represji tj. masowych aresztowań, zamachów, otruć czy nawet tortur w koloniach karnych, wciąż jest elektorat, który bez zawahania zagłosowałby na Putina. Dlatego mówi się o dwóch światach w Rosji. Autorzy dokumentu przedstawili argumenty obu stron: zarówno młodego pokolenia, które sprzeciwia się rządom Putina, jak i starszego, który murem stoi za putinowskim reżimem

Film dostępny jest na platformach Canal+ oraz TVN Player.  

"Pałac dla Putina. Historia największej łapówki"

  • Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny stworzył śledczy film dokumentalny, w którym pokazuje, jak żyje Putin, a dokładniej jego rezydencję na przylądku Idokopas nad Morzem Czarnym. Szacuje się, że to najdroższa posiadłość na świecie, której wartość przekracza 100 mld rubli i jest większa od Księstwa Monako aż 39-krotnie. Według informacji ukazanych w dokumencie, rezydencja została sfinansowana z pieniędzy należących do skarbu państwa i licznych przekrętów została ona sfinansowana. 

Film można obejrzeć na YouTube. 

 

"Świadkowie Putina"

  • Witalij Manski w swoim dokumencie z 2018 roku bada metody Putina, dzięki którym stał się wkrótce najpotężniejszym człowiekiem w Rosji. Film rozpoczyna się od zaskakującego ogłoszenia Borysa Jelcyna na temat przekazania urzędu nowo mianowanemu premierowi Władimirowi Putinowi. Manski był wówczas szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej. Portret Putina, który stworzył w tym filmie, powstał więc nie tylko na postawie materiałów z lat 1999-2000 i relacji świadków, ale też własnych doświadczeń. 

Film dostępny na VOD.pl

 
Więcej o: