Mycie samochodu przed domem. Można dostać nawet 500 złotych mandatu

Porządki dotyczą nie tylko mieszkań czy domów, ale także aut i innych pojazdów motorowych. Czy wolno myć samochody przed domem lub blokiem? To zależy tylko od jednego. Miejsce musi być do tego przystosowane. Jaka więc kara grozi za umycie pojazdu wbrew przepisom?

Wszyscy mniej lub bardziej dbają o swoje samochody, lub inne pojazdy zmechanizowane. Chodzi tu nie tylko o pracę silnika, hamulców i wszystkich pozostałych elementów, ale także o wygląd wewnętrzny i zewnętrzny. W przeszłości mycie samochodów przed domem czy blokiem mieszkalnym było codziennością. Szczególnie w latach 90. widywaliśmy, jak właściciele wychodzili z wiadrami z wodą i płynem do naczyń oraz gąbką, by doprowadzić swoje auta do ładu. Dziś sprawa jest dużo trudniejsza.

Zobacz wideo Pędził ponad 200 km/h bo chciał dosuszyć samochód po myjni

Chce umyć samochód pod domem. Czy mogę? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Wszystko zmieniło się po 1996 roku, gdy wprowadzono ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W treści dokumentu czytamy, że "rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy". W ustępie drugim, punkcie d) dodano natomiast, że ustawa określa zasady "mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakich produktów nie można mrozić? (zdj. ilustracyjne)Tych produktów nie można mrozić. Sprawdź, zanim zmarnujesz żywność

Tu pojawia się ten jeden ważny szkopuł, który może sprawić, że dostaniecie mandat. W 99 proc. przypadków mycie samochodów przed domem jest zakazane. Ten jeden procent stanowią natomiast podjazdy lub inne szczelne miejsca, które są wyposażone w odpływ brudnej wody. Co ważne, odpływ nie może wprowadzać wody do ziemi, a musi być podłączony do kanalizacji. 

Dla wielu osób zasada ta nie ma sensu. Dzisiejsze szampony do samochodów są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska. Problemem są zmywane z karoserii samochodu drobinki oleju silnikowego, paliwa, płynów eksploatacyjnych czy opiłków powstałych w wyniku pracy elementów ciernych układu hamulcowego. Te substancje nie są biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. 

Mycie samochodu przed domem. Co grozi za brak odpowiedniego odpływu?

Artykuł 145. kodeksu wykroczeń stanowi, że "kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Minimalna kara finansowa za to wykroczenie wynosi 50 złotych.  

Mandat dot. mycia samochodu w nieodpowiednich warunkach może wystawić straż miejska lub policja. Rzadko odbywa się to w trakcie patrolu. Najczęściej oba organy interweniują po tym, jak ktoś zawiadomi je o popełnieniu wykroczenia. 

Czyszczenie fugCzym czyścić fugi? Ten dodatek do herbaty przywróci im dawny blask

Więcej o: