Czyszczenie srebra domowymi sposobami. Wystarczy 1,30 złotych, aby błyszczało jak nowe!

Czyszczenie srebra nie jest trudne! Domowe sposoby mogą okazać się skuteczne i bardzo tanie. Ten trik za 1,50 sprawi, że sztućce i biżuteria będą lśniły, jak nowe! Podpowiadamy, czym wyczyścić srebro, aby zaoszczędzić pieniądze i zyskać czas.

Srebro jest tańsze niż złoto, ale może wyglądać równie pięknie. Trzeba jednak nieco bardziej o nie dbać. Ma skłonność do zmieniania barwy na ciemniejszą, dlatego warto regularnie je czyścić. Aby to zrobić, nie musisz oddawać srebra do jubilera. Możesz wyczyścić srebro w domu i to za grosze. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Domowe sposoby na opuchnięte oczy Wybierz serwis

Czym wyczyścić srebro? Ten sposób pomoże mu odzyskać dawny wygląd

Aby wyczyścić srebro domowymi sposobami, potrzebne będą dwa produkty, które masz w domu! To soda oczyszczona i ocet, których koszt oscyluje wokół 1,50 złotych. Na początek, przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody. Następnie zanurz w roztworze srebrny łańcuszek lub inny element biżuterii czy zastawy i odczekaj 15 minut. Po tym czasie, wyjmij łańcuszek i opłucz dokładnie pod bieżącą wodą, a potem wytrzyj ściereczką. Gotowe!

Czyszczenie srebra jest konieczne. Co sprawia, że srebro ciemnieje?

Nalot, który pojawia się na srebrnej biżuterii, nie jest spowodowany brakiem odpowiedniego przechowywania srebra. Nie ma na to też wpływu higiena, czy pocenie się dłoni, przy noszeniu srebrnych pierścionków. Ciemny nalot jest naturalnym procesem. Srebro w taki sposób reaguje na obecność siarki w atmosferze, ponieważ ma ona powinowactwo do srebra i wiąże się z jego atomami, tworząc cienką warstwę siarczku srebra. Cząsteczki, które powstają na skutek tego procesu, mają ciemną barwę.

Czyszczenie srebra z użyciem sody. Drugi, równie skuteczny sposób

Jeśli chcesz spróbować drugiego, równie taniego i skutecznego sposobu na czyszczenie srebra, użyj sody oczyszczonej i folii aluminiowej. W niewielkim pojemniku umieść biżuterię, uprzednio zakrywając całe dno i ścianki folią aluminiową. Kolejno, 1/2 litra wrzącej wody wymieszaj z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i zalej pojemnik z folią i srebrem. Efekt będzie widoczny już po kilkunastu minutach.

Buzz.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: