Ten domowy sposób na nornice szybko je wypłoszy. Jest banalnie prosty. Dzięki niemu uratujesz swoje rośliny

Nornica, która zadomowiła się w naszym ogrodzie to spory problem. Stworzenie to uszkadza korzenie roślin, tworząc dużą ilość korytarzy. Warto jednak odróżnić to stworzenie od kreta i zastosować odpowiednie metody walki z tymi szkodnikami. Dziś przedstawimy kilka skutecznych domowych metod.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ważnym zajęciem nornic jest budowanie systemu korytarzy tuż pod powierzchnią ziemi. Lubią tworzyć dziury w ziemi i tunele w miejscach z łatwym dostępem do pożywienia. Zwierzęta te niestety uszkadzają w ten sposób rośliny. Gryzonie te mogą nawet podjadać korę z drzew, stąd też są niemile widzianymi gośćmi w ogrodzie. Wiemy, jak skutecznie się ich pozbyć.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak odróżnić nornice od kreta? Rozpoznasz je po rodzaju zniszczeń

Kret europejski i nornica ruda to dwa często pojawiające się w ogrodach i na działkach ssaki, które uważamy za szkodniki. Budując swoje tunele i poszukując pokarmu, niszczą grządki i trawniki. Przed próbą pozbycia się ich warto wiedzieć z kim mamy do czynienia. Jak je odróżnić? Możemy to zrobić po rodzaju zniszczeń. Kret tworzy kretowiska, czyli kopce z wypychanej z podziemnych tuneli ziemi. Natomiast nornica nie tworzy kopców jak kret, tylko okrągłe otwory w ziemi, często kilkanaście obok siebie na niewielkiej powierzchni.

Ten domowy sposób na nornice szybko je wypłoszy. Jest banalnie prosty

Jedną z domowych metod na pozbycie się nornic z ogrodu okazuje się cynamon. Wykonanie jej jest banalnie proste. Należy znaleźć norkę nornicy i wsypać do niej trochę cynamonu. Dla spotęgowaniu efektu warto po tym zasypań norkę, aby zapach przyprawy przedostał się w głąb tunelu.

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu? Wykorzystaj ich naturalnych wrogów

Przy usuwaniu z ogrodu nornic należy koncentrować się wyłącznie na wypłoszeniu. Choć nornice są szkodliwe, nie powinniśmy ich zabijać, gdyż pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie. Są one pokarmem dla wielu innych dziko żyjących zwierząt drapieżnych takich jak np. ptaki.

Możemy to wykorzystać dla własnego pożytku. W pierwszej kolejności pozbądź się zbyt grubej warstwy ściółki na rabatach i grządkach. Ten sposób będzie szczególnie skuteczny, gdy mamy w ogrodzie ziemię bardzo ciężką, gliniastą. Nornica w takiej sytuacji nie daje rady kopać korytarzy w tak zwięzłej ziemi i drąży je tuż pod ściółką. Jej brak będzie dla nornic dużym utrudnieniem. Wtedy warto zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów tych małych ssaków, czyli wyżej wymienione ptaki. Możemy zrobić to, np. wbijając kilka długich drągów w ziemię, które będą stanowić dla nich punkt obserwacyjny, a nornica stanie się łatwym łupem.

Buzz.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: