Boże Ciało 2022. Kiedy wypada? Czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Co roku wypada w czwartek. Czy tego dnia musimy iść do pracy?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została ustanowiona w 1317 roku jako święto dla całego zachodniego Kościoła. W Polsce celebrowane jest od 1320 roku. Tradycyjnie obchodzone jest w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Świętej i 60 dni po Wielkanocy. Jest to więc święto ruchome. Zawsze jednak wypada między 21 maja a 24 czerwca.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało jest również jednym ze świąt nakazanych. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej i powstrzymania się od prac niekoniecznych. W Polsce w Boże Ciało organizowane są procesje prowadzone przez duchownych do czterech ołtarzy. Zwyczajowo odbywają się na ulicach w obrębie danej parafii. Podczas procesji wierni podążają za Najświętszym Sakramentem.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało, zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Poza Bożym Ciałem, takimi dniami wolnymi są również m.in.:

  • 1 i 3 maja,
  • Zielone Świątki, czyli niedziela Zesłania Ducha Świętego, w tym roku wypadające 5 czerwca,
  • 15 sierpnia, czyli dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 r.? Czy otwarte będą urzędy i sklepy?

W tym roku Boże Ciało wypada w 16 czerwca, w trzecim tygodniu miesiąca. Tego dnia nie musimy iść do pracy. Zamknięte jednak będą urzędy, sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe. Wielu Polaków decyduje się na dłuższy wypoczynek i wzięcie urlopu również w piątek po Bożym Ciele. Należy jednak pamiętać, by zaplanować wolne oraz zakupy odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na spokojny długi weekend.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: