Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Proste i sprawdzone sposoby, które pomogą w walce z tymi ptakami

Problemy z gołębiami grasującymi na parapetach i balkonach dotyczy wielu z nas. Zwierzęta zanieczyszczają naszą przestrzeń, a walka z nimi jest uporczywa. Czy istnieje sprawdzony sposób na gołębie? Wiemy, jak pozbyć się gołębi z balkonu i skutecznie je odstraszyć.

Szukasz skutecznych porad domowych? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gołębie to czasem prawdziwe utrapienie. Przez wielu nazywane są latającymi szczurami, roznoszą szereg pasożytów i chorób, zanieczyszczają balkony i parapety, niszczą kwiaty w donicach — powodów do pozbycia się gołębi jest więc wiele. Walka z nimi nie musi jednak wcale być długa i czasochłonna, choć z pewnością nie jest łatwa. Najlepiej działać szybko i systematycznie.

Zobacz wideo Emma ratuje miejskie gołębie. "Są znienawidzone"

Jak pozbyć się gołębi? Nie dokarmiaj

To podstawowa zasada. Karmione przez ludzi ptaki stają się leniwe i szybko przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdą pokarm. Nie należy więc dokarmiać ptaków. Jeśli problem dokarmiania dotyczy naszych upartych sąsiadów, dobrze jest zwrócić im uwagę.

Obrzeżek gołębień (Argas reflexus), zwany też obrzeżkiem gołębim - gatunek zbiorowy kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatychObrzeżek gołębień- co to jest, czy jest niebezpieczny dla ludzi i co ma wspólnego z gołębiami

Plastikowe odstraszacze. Skuteczne nie tylko na balkon

Na powracające ptaki skutecznym sposobem mogą być odstraszacze. Czasem wystarczy dziecięcy wiatrak, błyszczące taśmy czy woreczki foliowe. Hałas, szelest i kolory odstraszą zwierzęta. Można również zaopatrzyć się w plastikową figurkę ptaka. Gołębie przez jakiś czas będą bały się takiego drapieżnika. Niestety, sztuczne ptaki na dłuższą metę mogą okazać się mało skuteczne.

Siatka. Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się gołębi?

To najpopularniejszy sposób, choć z pewnością mało atrakcyjny. Siatką ochronną zakupioną np. w sklepie budowlanym zabezpieczamy balkon na całej jego długości. Dzięki temu uniemożliwimy ptakom przedostanie się na nasz balkon i uchronimy go przed zanieczyszczeniem. Siatka może się również okazać przydatna, jeśli mamy koty. Niestety, nie na każdych balkonach da się ją zamontować.

Kolce i środki chemiczne. Czy są bezpieczne?

Popularnym sposobem na zniechęcenie gołębi do siadania na balustradach czy parapetach są kolce. Należy jednak pamiętać, że te nie mogą być ostre. Można wykorzystać bezpieczne kolce zakończone specjalnymi silikonowymi nakładkami. Na rynku dostępne są również specjalne odstraszające środki chemiczne, ale pamiętajmy, by stosować je z rozwagą. Mogą być bowiem szkodliwe dla naszych domowych zwierząt czy dzieci.

PiwoChcesz pozbyć się komarów z balkonu? W tym celu wykorzystaj piwo

Domowe sposoby. Klaskanie i naftalina

Gołębie nie przepadają za zapachem naftaliny. Można spróbować umieścić kilka kulek na naszym balkonie. Skuteczny może okazać się też hałas. Klaskanie, pohukiwanie czy wydawanie odgłosów drapieżników również może pomóc. Pamiętajmy też, by na balkonie utrzymywać porządek. Zagracona przestrzeń zachęci ptaki do niechcianych odwiedzin.

Kiedy ptak już się zadomowił. Jak pozbyć się gniazda?

Czasem odstraszanie nie zadziała i gołębie zbudują gniazdo na naszym balkonie. Pamiętajmy, by usuwać gniazda w trakcie budowy, lub gdy nie ma w nich zwierząt czy jaj. Nie wolno usuwać gniazd, w których znajdują się pisklęta ani w okresie lęgowym. Może za to grozić grzywna. Gołąb miejski od 2014 roku objęty jest bowiem częściową ochroną. Usunięte puste gniazdo niszczymy, a miejsce po nim czyścimy odpowiednimi środkami.

Więcej o: