Skuteczne sposoby na ćmę bukszpanową. Czym jest i jak z nią walczyć?

Ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek nocnego motyla Jej larwy są groźnymi szkodnikami bukszpanów. Pojawiły się całkiem niedawno, ale już stały się prawdziwym utrapieniem dla wielu właścicieli ogrodów. Jak z nią walczyć? Jakie są skuteczne sposoby na ćmę bukszpanową?

Szukasz skutecznych porad domowych? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ćma bukszpanowa żeruje tylko na bukszpanach. Jest to jednak marne pocieszenie. W kilka tygodni jej gąsienice potrafią doszczętnie ogołocić roślinę z liści i pędów, niszcząc nasze krzewy i żywopłoty. Co robić, by jak najdłużej cieszyć się pięknym ogrodem? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na ćmę bukszpanową?

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej

Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?

Skrzydła dorosłych motyli mają zazwyczaj biało-brązowe ubarwienie. Larwy mają ok. 4 cm długości. Młode mają kolor zielony, a na grzbietach podłużne ciemne paski. Starsze osobniki są bardziej brązowe. Drobne jaja ćmy znaleźć można na spodzie liści, w głębi krzewu. Charakterystyczne są z kolei nici przypominające pajęczą sieć, obficie występujące na gałęziach i pomiędzy liśćmi.

Jak walczyć z ćmą bukszpanową?

Przede wszystkim - zapobiegać. Najlepiej regularnie co kilka tygodni obserwować nasze krzewy ogrodowe bukszpanu w poszukiwaniu larw i pajęczynek. W przypadku sporej i przegapionej przez nas inwazji konieczne może być użycie mocniejszych środków.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Proste i skuteczne

Najprostsze są metody mechaniczne. Chodzi o ręczne zebranie larw. Skuteczne może się też okazać strząsanie gąsienic. Wystarczy energicznie potrząsać krzewem. Larwy można zebrać albo pozostawić do zjedzenia przez ptaki. W przypadku starszych i mocniej rozrośniętych krzewów można użyć węża ogrodowego i pozbyć się larw przy pomocy wody. Zniszczone części roślin należy odciąć i spalić. Jesienią warto przeglądać krzewy bukszpanowe w poszukiwaniu niewielkich kokonów. Skuteczna może się też okazać zwykła mąka. Wystarczy kilka razy obsypać nią gałęzie.

Inne sposoby na ćmę. Pułapki feromonowe

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pułapki. Wśród nich znaleźć można np. lepy czy działające na samce owada feromony. Zaletą takich pułapek jest to, że są wielosezonowe - co kilka tygodni należy w nich wymieniać feromon. 

Środki zwalczające ćmę bukszpanową

Dostępne są również środki chemiczne czy biologiczne. Te drugie zawierają bakterię Bacillus thuringiensis, która atakuje i osłabia gąsienice, odbierając im apetyt. Należy pamiętać, by wybierać takie środki chemiczne, które są bezpieczne dla środowiska i ludzi.

Więcej o: