Żółte plamy na desce sedesowej. Jak je usunąć? Wystarczą te trzy produkty za grosze

Żółte plamy czy przebarwienia na desce sedesowej nie zawsze świadczą o braku higieny. Mogą one powstać nawet na regularnie czyszczonych powierzchniach. Przebarwienia i zacieki nie wyglądają estetycznie. Da się je jednak usunąć przy pomocy kilku rzeczy, które znaleźć można w każdym domu.

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas sprzątania łazienek często sięgamy po silne środki chemiczne. Okazuje się jednak, że równie skuteczne, a przy tym bezpieczne dla środowiska, są domowe produkty, takie jak ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. Żółte plamy na desce sedesowej to nie zawsze ślady moczu. To również osad z kamienia czy zwykłe przebarwienia.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Sposób na żółte plamy. Masz to w swoim domu

Pomocny w usunięciu żółtych plam może być zwykły ocet. Najlepszy okazuje się ocet spirytusowy i jabłkowy. Zabija bakterie, usuwa nieprzyjemne zapachy i usuwa kamień, który gromadzi się m.in. we wnętrzu toalety. Podobnie działa kwasek cytrynowy, jest też łagodniejszy od octu. Mieszanką octu, kwasku cytrynowego i wody — najlepiej demineralizowanej — można czyścić różne powierzchnie, nie tylko w łazience.

Czym wyczyścić plamy na desce sedesowej? Oto sposób za grosze.

Do usunięcia żółtych zabrudzeń można użyć również sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody i kwasku cytrynowego, który wzmocni działanie pasty, i tak przygotowaną mieszankę nałożyć na zabrudzenie i i pozostawić na kilka lub kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy wyszorować plamę np. przy pomocy szczotki i usunąć wilgotną ściereczką. Niektórzy z mniej uporczywymi plamami radzą sobie przy pomocy soli i cytryny. Pokrojonym i posypanym solą owocem pociera się zabrudzenia. Po kilku minutach plamy powinny zniknąć.

Niezawodna metoda na kamień. Zadziała nie tylko na deskę

Kamień pojawia się nie tylko wewnątrz muszli. Jeśli osad pojawi się na desce sedesowej, wystarczy ją zdemontować i zanurzyć w misce lub wannie z roztworem octu. Zanurzenie w roztworze octu okaże się skuteczne również w przypadku słuchawki prysznicowej.

Więcej o: