Szukasz skutecznych i sprawdzonych porad domowych? Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Z ręczników korzystamy codziennie. Nic więc dziwnego, że chcemy, by były miękkie i puszyste, a nie szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Nieprawidłowe pranie może pogorszyć ich stan i negatywnie wpłynąć na ich właściwości. By służyły nam długo i pozostawały w dobrym stanie, wystarczy stosować się do kilku banalnych zasad.
Pamiętajmy, że zawsze powinniśmy prać ręczniki przed pierwszym użyciem. Dzięki temu usuniemy z nich pozostałości barwnika, środków chemicznych i ewentualne drobnoustroje i zabrudzenia, które osiadły na ręcznikach w sklepie. Wzmocnimy również ich właściwości, jeśli zrobimy to prawidłowo. Przed praniem dobrze jest przez dobę namoczyć ręcznik w zimnej wodzie, do której można dodać ocet. Dobrze wymoczony ręcznik będzie lepiej chłonął wodę. Nie zafarbuje też w czasie prania.
Częstotliwość prania zależy od tego, jak często korzystamy z ręczników i jak je suszymy po użyciu. Jeśli nasze łazienki są słabo wentylowane, powinniśmy prać ręczniki częściej, nawet co 3 dni. Wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Ręczniki powinno prać się osobno. Nie powinniśmy ich mieszać z innymi rzeczami, jak ubrania czy bielizna. Nie przeładowujmy też pralek - pamiętajmy o maksymalnym wsadzie. Wybór programu powinniśmy dostosować do zaleceń na metce. Najczęściej zaleca się prać ręczniki w temperaturze 40 lub 60 stopni i na niskich obrotach. Lepiej nie używać środków zmiękczających i wybielaczy — te środki, podobnie jak mocne wirowanie, negatywnie wpływają na chłonność.
Najlepsze efekty daje suszenie ręczników w suszarce bębnowej. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, rozwieśmy je równo w większych odstępach na suszarce, ale unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia. Porządnie je też wytrzepmy, by rozluźnić włókna. Zachowanie odpowiedniej odległości między ręcznikami sprawi, że te lepiej wyschną. Prasowanie nie jest wskazane, ale jeśli jest to konieczne, najlepiej ustawić temperaturę na najniższą, nie więcej, niż 150 stopni.