Jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory, ogórki i róże? Banalny przepis, który działa cuda

Oprysk z drożdży to naturalny i ekologiczny sposób na uchronienie roślin w ogrodach przed chorobami i szkodnikami. Można go stosować w hodowli pomidorów, ogórków, ale też róż czy truskawek. Jak wykonać oprysk z drożdży?

Szukasz więcej porad ogrodowych? Podobne informacje znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Drożdże piekarskie przydają się nie tylko w kuchni. Okazuje się, że można je wykorzystywać również w ogrodzie! Z drożdży można wykonać np. nawóz. Można ich również użyć do oprysku roślin, które chętnie sadzimy w naszych ogródkach i na balkonach, jak pomidory czy truskawki. Dzięki niemu uchronimy hodowlę przed szkodnikami i chorobami, które niszczą nasze uprawy.

Zobacz wideo Dzięki temu pozbędziesz się owadów z domu. Pomogą ci w tym drożdże i cukier

Opryski z drożdży. Ekologicznie, ale czy skutecznie?

Szkodniki i choroby, takie jak zaraza ziemniaczana, mącznik czy szara pleśń, są prawdziwą zmorą naszych ogrodów. Ale nie zawsze trzeba sięgać po silne środki chemiczne. Okazuje się, że równie skuteczny może okazać się oprysk ze zwykłych drożdży. Ten naturalny i ekologiczny środek doskonale ochroni nasze rośliny. Drożdże osadzają się na liściach, tworząc naturalną barierę przed chorobami grzybowymi. Chronią również przed mikroorganizmami. Są nieszkodliwe dla roślin, ale wypierają grzyby chorobotwórcze, zabierając im substancje odżywcze i miejsce konieczne do rozwoju. Najlepiej stosować oprysk zapobiegawczo.

Co zastosować na mszyce? Domowy sposób, który potrafi zadziwić skutecznością. Wydasz tylko 3 zł Najskuteczniejszy preparat na mszyce. Domowy sposób kosztuje tylko 3 zł

Jak wykonać oprysk z drożdży? Wystarczą tylko dwa składniki

Aby zrobić oprysk z drożdży, potrzebujemy 100 g świeżych drożdży piekarskich, które następnie rozpuszczamy w 10 litrach wody o temperaturze pokojowej. Można wcześniej przygotować rozczyn i kostkę rozpuścić w 0,5 litra mleka i dopiero tę miksturę dodać do wody. Ważne jest, by po wymieszaniu odczekać co najmniej godzinę przed opryskiem. Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do spryskiwacza. Opryskujemy rośliny dokładnie, zarówno wierzchnią, jak i spodnią część liści, najlepiej od góry. Opryski wykonujemy raz w tygodniu w okresie wegetacyjnym.

Sposoby na ćmę bukszpanową Skuteczne sposoby na ćmę bukszpanową. Czym jest i jak z nią walczyć?

Nawóz z drożdży, czyli naturalny sposób na odżywienie naszych roślin

Przygotowanie nawozu z drożdży jest równie proste, jak oprysku i niewiele się od niego różni. Kostkę drożdży rozdrabniamy i rozpuszczamy w 10 litrach ciepłej wody. Mieszankę odstawiamy na godzinę. Po tym czasie możemy podlać nasze rośliny. Idealnie nada się do tego również pozostała po oprysku mikstura, pod warunkiem, że nie przygotowywaliśmy jej z użyciem mleka.

Więcej o: