Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2022? Niedługo początek wakacji, a już od września nowe przedmioty

Jak co roku uczniowie i rodzice zadają sobie pytanie: Kiedy zakończenie roku szkolnego? Ci pierwsi nie mogą doczekać się wakacji, ci drudzy z niepokojem wyczekują świadectw. Kiedy rozpoczynają się wakacje? Jak należy się przygotować do zakończenia roku szkolnego?

Szukasz więcej podobnych informacji? Sprawdź na stronie głównej Gazeta.pl

Zakończenia zajęć szkolnych i początku dwumiesięcznej wakacyjnej przerwy od nauki wyczekują przede wszystkim uczniowie. Do końca nauki pozostało już tylko 14 dni. Zanim jednak można będzie zacząć planować wakacje, uczniów czeka jeszcze wystawienie ocen. To ostatni moment na poprawienie ocen, które znajdą się na świadectwie.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Kiedy zakończenie roku szkolnego? Do kiedy trwają lekcje?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakończenie roku następuje zawsze w pierwszy piątek po 20 czerwca. W tym roku będzie to 24 czerwca. Ostatni dzień zajęć szkolnych przypada więc na czwartek, 23 czerwca, choć już w połowie czerwca lekcje są już zazwyczaj luźniejsze. Uczniowie w ostatnich tygodniach szkoły często wyjeżdżają na wycieczki. Tradycyjnie wakacje trwać będą do 31 sierpnia 2022 roku.

Wystawienie ocen końcowych. Do kiedy można poprawiać oceny?

Nie ma odgórnego terminu wystawienia ocen końcowych. Dzień ten zależy przede wszystkim od końcoworocznej rady pedagogicznej. W większości szkół odbywają się one w połowie czerwca, a oceny końcowe powinny pojawić się mniej więcej 2-3 dni przed. To oznacza, że najprawdopodobniej najpóźniej do 10 czerwca 2022 roku nauczyciele muszą wystawić końcowe oceny roczne. Może się jednak zdarzyć, że w wyjątkowych sytuacjach nauczyciele wystawią je nawet w dniu rady pedagogicznej.

Duże zmiany od września. Nowe przedmioty w szkole

Od nowego roku szkolnego 2022/2023 w programie nauczania pojawią się trzy nowe przedmioty. Chodzi o historię i teraźniejszość, biznes i zarządzanie oraz przysposobienie obronne, które wraca po krótkiej nieobecności. Historia i teraźniejszość ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie. Przedmiot ten ma kłaść nacisk przede wszystkim na historię współczesną.

Dzieci mają uczyć się gotowości do osobistego podejmowania zadań społecznych i zaangażowania obywatelskiego w duchu patriotyzmu jako mądrej miłości ojczyzny ukształtowanej w tradycji Rzeczypospolitej, dzięki praktykowaniu cnót indywidualnych i społecznych, a także dzięki odkrywaniu łączności praw i obowiązków, wolności i odpowiedzialności, szczęścia ludzkiego i rozwoju ludzkich wspólnot oraz znaczenia sprawiedliwych praw i roztropnej polityki

- napisano w dokumencie opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Z kolei biznes i zarządzanie pojawia się zamiast przedsiębiorczości. Od września w ramach zajęć z przysposobienia obronnego uczniowie mają m.in. zacząć odwiedzać strzelnice.

Zakończenie roku 2022. Jak się przygotować?

Tradycyjnie uczniowie zarówno na rozpoczęcia, jak i na zakończenia roku szkolnego ubierają się w stroje galowe. Niektóre szkoły jasno określają wymagania dotyczące ubioru. Przy doborze stroju warto kierować się więc nie tylko wygodą, lecz także wytycznymi regulaminu. Uczniowie zazwyczaj w dniu zakończenia roku wręczają swoim nauczycielom kwiaty w ramach podziękowań. Niektóre klasy organizują wśród uczniów zbiórki na prezenty dla wychowawców. Tego typu podziękowania nie są jednak obowiązkiem, lecz miłym gestem.

Więcej o: