Koniec z uporczywym szorowaniem szyb! Oto tanie i szybkie sposoby na czyste okna bez smug

Mycie szyb często bywa najbardziej uporczywym ze wszystkich domowych obowiązków. Dokładne sprzątanie okien może zająć nawet kilka godzin. Jak skrócić ten długotrwały proces? Znamy kilka domowych sposobów na czyste okna bez smug!

Więcej ciekawych sposobów na domowe porządki znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Smugi na świeżo umytych oknach to problem, który spotkał chyba każdego. Aby uniknąć niepotrzebnej frustracji, musisz pamiętać o kilku ciekawych rozwiązaniach. Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się niechcianych zabrudzeń jest dokładne osuszenie i wypolerowanie szyby zaraz po jej wymyciu. Najlepiej sprawdzą się w tym ściereczki z mikrofibry lub ściągaczki do wody. Jeśli nie znajdziesz ich w swoim domowym inwentarzu, możesz także skorzystać z... nylonowych rajstop! 

Zobacz wideo Trzy ciekawe sposoby na czyste sztućce

Jakie środki czystości zapewnią czyste okna bez smug? Oto kilka przykładów.  

Wróćmy jednak do samego mycia okien. Jaki płyn najlepiej sprawdzi się w tym zadaniu? Odpowiedzi jest kilka. Co więcej, większość skutecznych środków jest tania i łatwo dostępna. Najstarszym i chyba najpopularniejszym domowym sposobem na czyste szyby jest zwykły ocet spirytusowy. Aby Twoje okna lśniły w letnim słońcu, musisz dodać roztwór do wody w proporcjach 1:5. Mając na uwadze specyficzny zapach octu, warto również skorzystać z olejków zapachowych. Kilka kropel skutecznie stłumi drażniącą woń.

W roli idealnego preparatu do mycia okien sprawdzi się także płyn do spryskiwaczy na bazie alkoholu. Dzięki swojemu składowi, środek skutecznie usuwa tłuste ślady, jednocześnie nadając szybom efekt lśnienia. Jeśli wybrany przez Ciebie płyn zawiera duży procent alkoholu, musisz uważać przy używaniu go w okolicach uszczelek i framugi okna. Etanol, po bezpośrednim kontakcie z tymi elementami, może je uszkodzić.

Czyste okna bez smug krok po kroku. Jak najłatwiej je umyć?

Po wybraniu preferowanego płynu nałóż go na ściereczkę bądź bezpośrednio na szybę. Następnie powoli przecieraj okno, pozwalając środkowi solidnie zmiękczyć tłuste zabrudzenia. Po dokładnym wymyciu okna musisz dokładnie je osuszyć. Najlepiej sprawdzi się w tym wspomniana wcześniej myjka, ścierka z mikrofibry lub papierowy ręcznik kuchenny. Pamiętaj, żeby ściągać wodę płynnymi ruchami z góry na dół. W ten sposób zapobiegniesz zaciekom i smugom. Na sam koniec sprawdź, czy na szybie nie zostały niechciane niedoskonałości, np. zabrudzenia w trudno dostępnych rogach ramy. 

Więcej o: