Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Tanie i skuteczne sposoby na odświeżenie toalety

Osad z kamienia to częsty widok w naszych łazienkach. W toalecie gromadzi się najczęściej na jej dnie oraz w miejscu, z którego wypływa woda ze spłuczki. Takie zacieki i przebarwienia nie wyglądają estetycznie. Ale do usunięcia kamienia z muszli klozetowej wystarczą te 3 składniki!

Szukasz sprawdzonych i skutecznych porad domowych? Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uporczywe osady w łazience to powszechny problem. Winna jest twarda woda, która pozostawia na powierzchni sole wapnia, żelaza czy magnezu. Nagromadzone z czasem sole tworzą na powierzchni nalot z kamienia i żółte nacieki. Można je jednak łatwo usunąć przy pomocy kilku składników, które każdy z nas ma w swojej kuchni.

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Jak usunąć poważny osad z kamienia w muszli klozetowej?

Co prawda jest to sposób czasochłonny, ale wyjątkowo skuteczny. Wystarczy, że usuniemy wodę z muszli - na tyle, na ile jest to możliwe. Następnie wlejemy do środka ocet spirytusowy 10% tak, by zakrył powierzchnię, na której znajduje się kamień. Ocet najlepiej jest zostawić na noc lub co najmniej na kilka godzin. Tak zmiękczony octem kamień łatwo usuniemy przy pomocy szczotki.

Czyszczenie okienKoniec z szorowaniem szyb! Szybkie rozwiązania na czyste okna bez smug

Usuwanie kamienia przy pomocy sody oczyszczonej

Soda ma właściwości ścierne, a zmieszana z kwaskiem cytrynowym idealnie nada się do wyczyszczenia toalety. Wystarczy do muszli klozetowej wsypać 1/3 szklanki sody oczyszczonej oraz 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i wymieszać. Po powstaniu piany najlepiej odczekać 30 minut, a następnie wyczyścić toaletę szczotką.

Drugim sposobem na wykorzystanie sody jest jej zmieszanie z octem. 1/3 szklanki sody oczyszczonej i szklankę octu należy wymieszać i tak powstały roztwór wlać do toalety. Po 30 minutach wystarczy umyć toaletę jak zwykle.

Sposoby na żółte plamy na desce sedesowejŻółte plamy na desce sedesowej. Jak je usunąć? Wystarczą trzy produkty

Coca-cola, czyli słodki, choć już nie tak tani pogromca kamienia

Ten napój gazowany idealnie poradzi sobie z usunięciem kamienia w toalecie. Wystarczy wlać butelkę coli do środka i pozostawić na co najmniej godzinę. Po tym czasie wyczyścić toaletę jak zwykle i spłukać. Przy okazji napój pomoże udrożnić rurę.

 

Więcej o: