Wsyp do zlewu pół szklanki soli i zobacz, co się stanie. Genialny i tani sposób na kuchenny problem

Po co sypać sól do zlewu? Choć może się to wydawać dziwne, to ten trik pomoże w pozbyciu się uporczywego problemu. Ten sposób stosowały już nasze babcie. Na dodatek pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Szukasz innych skutecznych porad domowych? Zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zatkany zlew w kuchni to częsty i uporczywy problem. Gromadzące się w odpływie resztki jedzenia, osady z mydła czy tłuszcz uniemożliwiają swobodny przepływ wody, a na dodatek wydzielają nieprzyjemny zapach. Okazuje się, że wsypanie soli do zlewu i zalanie wrzątkiem pomoże go udrożnić. Wcale nie trzeba sięgać po silne i szkodliwe dla środowiska środki chemiczne.

Zobacz wideo Osad z herbaty? Plamy z sosu? Usuniesz je bez problemu dzięki produktowi, który masz w kuchni

Niecodzienne zastosowanie soli. Wsyp ją do zlewu i zobacz, co się stanie

Zwykła sól kuchenna pomoże w walce z zatkanym zlewem czy umywalką w łazience. Wystarczy, że do odpływu wsypiemy pół szklanki soli, a po chwili bardzo powoli i ostrożnie wlejemy dwa litry gorącej wody. Zator powinien zniknąć, a resztki zalegające w rurach zostaną usunięte. Pamiętajmy, że wrzątek może uszkodzić plastikowe syfony! Sposób ten sprawdzi się najlepiej, gdy nie doszło jeszcze do całkowitego zatkania odpływu. Wtedy konieczne może być już niestety użycie udrażniacza do rur albo mechaniczne usunięcie zatoru.

Nie tylko sól. Inne sposoby na zatkany zlew

Gdy problem jest nieco poważniejszy, możemy użyć mocniejszej mieszanki soli i sody oczyszczonej. Pół szklanki soli kuchennej i pół szklanki sody wsypujemy do odpływu i ponownie powoli zalewamy gorącą wodą. Przydatny w udrożnieniu zlewu może się też okazać podgrzany ocet. Do zasypanego solą i sodą oczyszczoną odpływu wlewamy trochę octu. Po upływie ok. 10 minut ostrożnie wlewamy wodę. Ocet wzmocni działanie mieszanki i pozwoli pozbyć się brzydkich zapachów i osadu z kamienia.

Pamiętajmy, że domowe detergenty działają o wiele delikatniej, niż sklepowe środki. Dlatego sól czy soda najlepiej zadziałają, gdy będziemy je stosować regularnie i profilaktycznie, np. raz w tygodniu.

Więcej o: