Kiedy i jak sadzić czosnek? Pamiętaj o tych prostych zasadach, a będzie rósł bujnie

Czosnek to jedno z warzyw, które często sadzimy w naszych ogródkach. Wielu z nas zastanawia się, kiedy najlepiej sadzić czosnek. Jak zrobić to prawidłowo i jak się przygotować, by roślina rosła zdrowa? Oto odpowiedzi na te pytania.

Szukasz skutecznych porad ogrodniczych? Zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Czosnek jest jedną z najłatwiejszych roślin w uprawie, choć z pozoru wydaje się to skomplikowane. Jest też wyjątkowo popularny. Musimy jednak pamiętać, że nie każda ziemia nada się pod jego uprawę. Ważny jest też odpowiedni czas, kiedy możemy sadzić czosnek. Jeśli będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach, nie będzie to wcale takie trudne.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Gdzie sadzić czosnek? Ziemia i odpowiednie miejsce w ogrodzie

Do prawidłowego wzrostu czosnek potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Jeśli w naszych ogródkach mamy ziemię gorszej jakości, musimy pamiętać o wcześniejszym nawiezieniu jej obornikiem. Najlepiej zrobić to jesienią. Przed zasadzeniem czosnku musimy jednak wtedy odczekać rok. Nie powinniśmy też sadzić go w miejscu, w którym wcześniej rosły inne rośliny cebulowe ani w miejscu zacienionym, czosnek potrzebuje bowiem sporej dawki słońca. Uważajmy na sąsiedztwo roślin kapustnych czy fasoli. Lepszym towarzystwem dla czosnku są nagietki lekarskie, rumianek czy krwawnik.

Sposób na ślimakiSposoby na ślimaki. Jak się ich pozbyć szybko i skutecznie?

Kiedy najlepiej sadzić czosnek, by rósł bujnie, a główki były odpowiedniej wielkości?

Czosnek możemy sadzić jesienią (w październiku lub na początku listopada) i wiosną (w marcu i kwietniu). Jednak to te zasadzone jesienią będą miały większe główki. Wiosną możemy sadzić takie odmiany, jak Jankiel czy Jarus. W październiku z kolei najlepiej sprawdzą się odmiany Harnaś, Arkus czy Ornak.

StorczykDodaj czosnek do storczyków. Dzięki temu będą kwitły jak szalone

Jak sadzić czosnek? To proste

Wybierajmy główki zdrowe, z ząbkami średniej lub dużej wielkości. Szukajmy ich w sklepach ogrodniczych - z tych kupionych w zwykłym sklepie może nic nie wyrosnąć. Sadzimy ząbki w rzędach, co ok. 6-10 cm, na głębokości od 5 do 8 cm, pionowo i piętką skierowaną do dołu. Między grządkami zachowajmy odległość ok. 20 cm. Głębokość dostosujmy do wielkości ząbków. Jeśli zasadzimy je zbyt głęboko, możemy utrudnić wzrost liści. Zbyt płytkie umieszczenie czosnku z kolei może sprawić, że roślina przemarznie. W marcu czosnek możemy sadzić płycej niż jesienią.

Czosnek bardzo źle znosi niedobory wody. Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu, szczególnie w okresie zawiązywania cebul (w maju i czerwcu). Przed planowanym zbiorem dobrze jest zaprzestać podlewania na ok. tydzień.

Więcej o: