9 faz małżeństwa z perspektywy kobiet. Kiedy nadchodzi kryzys i pojawiają się myśli o zdradzie?

Pełna nadziei panna młoda, żona idealna - to tylko dwa pierwsze etapy. Ale co dalej? Sielanka przecież nie trwa wiecznie. Dlaczego warto znać kolejne etapy i co robić, kiedy nadejdzie pierwszy poważny kryzys, a głowę zaczną zaprzątać rozważania o romansie?

Szukasz podobnych tematów? Wejdź na stronę główną Gazeta.pl

Amerykańska pisarka, Susan Shapiro Barash przeprowadziła wywiady z ponad 200 kobietami w wieku od 21 do 85 lat. Na ich podstawie powstała książka „Dziewięć faz małżeństwa. Jak je stworzyć, zniszczyć i utrzymać". Z wniosków, do jakich doszła autorka wynika, że każde małżeństwo przechodzi przez te 9 etapów. A dzięki ich rozpoznaniu łatwiej będzie parom pokonać różne kryzysy i umocnić związek.

Zobacz wideo Jak się dzisiaj kochamy? Rozmowa Agi Kozak z Anną Marią Szutowicz z Y&Lovers

1. Pełna nadziei panna młoda

To najbardziej wyidealizowany etap małżeństwa. Odczuwamy silne emocje, wydaje nam się, że nasz małżonek to prawdziwy ideał, a miłość i namiętność będą trwały wiecznie. Jak zauważa Susan, to wtedy powinniśmy zadbać o przyjaźń, która jest fundamentem relacji.

2. Żona idealna

Wiele kobiet na tym etapie zaczyna odczuwać przytłoczenie obowiązkami. Może i przed ślubem ustaliliście, że będziecie się dzielić obowiązkami domowymi, ale po dwóch czy trzech latach małżeństwa mężczyźni zaczynają stwierdzać, że zaangażowali się już wystarczająco. To w tej fazie pojawiają się pierwsze problemy. Kobieta zaczyna czuć się niedoceniona i przytłoczona. Irytują ją też złe nawyki męża. Dobrze jest przypomnieć sobie wtedy, że nie ma ludzi ani związków idealnych.

3. Koncentracja na dziecku

Kiedy pojawia się dziecko, zmienia się też nastawienie kobiet. Niektóre tracą zainteresowanie mężem i koncentrują się na potomku. Pojawia się więc dystans między partnerami, a intymność znika. Barash zauważa, że nie powinnyśmy wtedy zatracać się wyłącznie w roli matki. Warto czasem zadbać też o relacje z mężem.

4. Jedno łóżko, dwa sny

Czwarta faza następuje mniej więcej po 9-10 latach małżeństwa. Wtedy kobiety zaczynają odczuwać potrzebę odpoczynku od partnera. Coraz częściej dochodzi do kłótni. Nawet jeśli kobieta jest zdeterminowana, by wytrwać w małżeństwie, pojawiają się poważne konflikty, które najczęściej dotyczą wychowania dzieci i pieniędzy. Autorka radzi, by obniżyć trochę poprzeczkę i dostosować swoje oczekiwania do zmian.

5. Dystans

Jak wynika z rozmów Barash, to wtedy, mniej więcej po 15 latach związku, 60% kobiet zaczyna myśleć o romansie. Kochanek ma im zapewnić to, czego nie daje im mąż - komplementy, zainteresowanie. To, że pojawiają się takie myśli nie oznacza jednak, że do zdrady dojdzie. Autorka radzi, by postarać się o umocnienie więzi z mężem, spędzając z nim więcej czasu.

6. Kryzys wieku średniego

Po 20 latach małżeństwa romans staje się momentem przełomowym. Wiele kobiet zaczyna się wtedy zastanawiać, co im daje małżeństwo. Szczególnie, gdy dzieci są już dorosłe. Okazuje się, że istnieje też życie pozamałżeńskie. To wtedy też wiele par decyduje się na rozwód. Zanim jednak zdecydujemy się na tak radykalny krok, warto rozważyć terapię i wizytę u psychoterapeuty. 

7. Renegocjacje

Mniej więcej po 15-30 latach małżeństwa wiele kobiet dochodzi do wniosku, że dobrze jest być mężatką. Rozwiedzione czy owdowiałe koleżanki wcale nie są szczęśliwe i niezależne, jak im się wydawało. Dobrze jest wtedy ożywić nieco związek

8. Równowaga

To na tym etapie najczęściej pojawiają się wnuki. To często zmienia to, w jaki sposób postrzegamy nasze relacje. Autorka radzi kobietom, by na tym etapie szukać wspólnych pasji i zainteresowań i być dla siebie przyjaciółmi.

9. Wyrozumiała i dojrzała miłość

W tej fazie małżonkowie są już pogodzeni z wieloma kwestiami. Nie rozpamiętują przeszłości, potrafią sobie wybaczać. W tym czasie warto być dla siebie przede wszystkim wsparciem. Nie analizujmy też dawnych problemów i odpuśćmy sobie wszelkie urazy.

Więcej o: