Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w całym kalendarzu liturgicznym. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest ruchome. Z tego powodu co rok data obrzędów wypada w innym dniu. W 2022 roku Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca. W tym dniu wielu Polaków uda się na tradycyjną procesję, celebrując przenajświętszy sakrament. Jednak, czy według prawa kanonicznego należy także uczestniczyć we mszy świętej? Przekonajmy się.
Według prawa kościelnego, każdy praktykujący katolik musi uczestniczyć we mszy świętej w niedzielę oraz święta nakazane. Wliczają się do nich m.in. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Trzech Króli oraz... Boże Ciało. Z tego powodu katolicy muszą 16 czerwca 2022 roku wziąć udział w eucharystii, a także (jeśli to możliwe) powstrzymać się przed wykonywaniem prac niekoniecznych. Warto wspomnieć, że procesja to tylko część liturgii i pomimo błogosławieństwa udzielanego na jej końcu nie może zastąpić samej mszy.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwieńcza tradycyjna procesja. W trakcie pochodu kapłan przenosi monstrancję z Najświętszym Sakramentem pomiędzy czterema ołtarzami. W trakcie marszu wierni śpiewają pieśni kościelne, a dzieci ubrane w szaty liturgiczne lub stroje ludowe obrzucają drogę płatkami kwiatów. Co ciekawe, zwyczaj procesji pojawił się w Polsce już w XV wieku. Podróż eucharystii po terenach parafii miała także symboliczne znaczenie. Monstrancja niesiona przez kapłana miała w pewien sposób otaczać miasta i wsie swoją ochroną.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl.