Jak dbać o paprocie domowe? Regularne podlewanie to za mało. Najlepsze sposoby na bujne rośliny

Paproć może się wydawać nieodzownym elementem wystroju rodem z czasów PRL-u, jednak i w dzisiejszych czasach trudno spotkać mieszkanie, w którym jej nie znajdziemy. Oprócz swojego unikatowego wyglądu roślina ma także pozytywny wpływ na jakość powietrza. Pozostaje zadać pytanie: jak dbać o paprocie?

Interesują cię publikacje o roślinach? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Pielęgnacja paproci nie należy do najtrudniejszych. Nie oznacza to jednak, że samo podlewanie wystarczy do ich zdrowego rozwoju. Aby roślina ozdabiała twój dom przez lata, musisz mieć na uwadze takie czynniki jak rodzaj doniczki, nawozu, a nawet ich położenie w pokoju. Jak dbać o paprocie, żeby długo nam służyły?

Zobacz wideo Jak dbać o rośliny, żeby żył dłużej?

Jak dbać o paprocie? Samo podlewanie nie wystarczy!

Paproć, przez budowę swoich listków wyparowuje bardzo dużą ilość wody. Z tego powodu musisz pamiętać o częstym i regularnym podlewaniu rośliny. Podłoże paprotki powinno zawsze być nieco wilgotne. Staraj się nie przelewać rośliny – całkowicie mokra ziemia może jej zaszkodzić. Co więcej, paprocie dobrze reagują na spryskiwanie ich liści miękką wodą, czyli wodą o niskim stężeniu węglanu wapnia i innych jonów. Sprawdzi się w tym nawet zwykła butelka z atomizerem. Dobrze jest także kupić specjalny nawóz do paproci. Specyfik nie jest drogi, a jego działanie znacznie poprawi zdrowie roślinki. W sezonie najlepiej jest go stosować dwa razy w tygodniu, natomiast w zimie nie musisz go używać. 

Ile światła potrzebuje paprotka? Miejsce oraz rodzaj doniczki i podłoża mają duże znaczenie.

Wielu z nas myśląc o paproci, na pewno widzi ją postawioną na parapecie lub blisko okna. Jednak, jak się okazuje, bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może bardzo zaszkodzić roślinie. Najlepszym miejscami na paprotkę są lekko zacienione obszary pokoju. Aby twoja paproć zdrowo rosła przez dłuższy czas, musisz także zadbać o odpowiednią doniczkę i podłoże. Roślina lubi mocno przepuszczalną i żyzną ziemię. Z tego powodu najlepiej jest, aby ta składała się w dużej mierze z torfu i próchnicy. Dodatkowo warto także zadbać o dolną warstwę drenażową, np. z keramzytu. Musisz także pamiętać o doborze właściwej doniczki – paprocie dobrze rosną w lekko ciaśniejszych doniczkach.

Więcej o: