Masz problem z niechcianymi roślinami w ogrodzie? Ten domowy oprysk na chwasty rozwiąże go w mgnieniu oka

Walka z chwastami to problem znany wielu ogrodnikom. Syzyfowa praca, jaką jest ich ręczne pielenie, może śnić się po nocach. Z tego powodu oprysk na chwasty staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Sprawdź, jak pozbyć się niechcianych roślin domowymi sposobami.

Interesujesz się ogrodnictwem? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Chwasty wśród kwiatów i roślin to problem, z którym spotkał się chyba każdy entuzjasta ogrodnictwa. W internecie można znaleźć mnóstwo skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest oprysk – zarówno naturalny, jak i chemiczny. Który środek najlepiej sprawdzi się w walce z niechcianym zielskiem? Sprawdziliśmy, jaki oprysk na chwasty skutecznie pozbędzie się ich z twojego ogródka.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród

Jaki oprysk na chwasty? Najlepsze naturalne środki na niechciane rośliny

Najzdrowszym rozwiązaniem dla roślin jest ekologiczna uprawa ogródka i ręczne pielenie chwastów. Jednak chyba każdy aspirujący ogrodnik wie, że to niełatwa praca. Wiele niechcianych roślin odrasta z powrotem z korzenia, co w zasadzie uniemożliwia ich usunięcie. Jednym z najlepszych naturalnych środków na chwasty jest roztwór złożony z alkoholu, wody i mydła. Trzydzieści mililitrów wódki lub spirytusu mieszamy z dwoma szklankami wody i kilkoma kroplami mydła. Gotowy preparat należy wlać do spryskiwacza, a następnie rozpylić go na liściach niechcianych roślin. Najlepiej jest to robić w słoneczne południe, ponieważ alkohol zawarty w środku sprawi, że chwasty staną się bardziej podatne na promienie słoneczne i uschną. 

Ocet jako oprysk na chwasty? Sprawdziliśmy, jak skuteczny jest ten środek

Kolejnym naturalnym preparatem na pozbycie się chwastów jest roztwór wykonany z wody i octu spirytusowego. Na świeże i zielone rośliny użyj płynu o stężeniu do 10%. Starsze rośliny o zdrewniałych łodygach wymagają użycia mocniejszego octu. Substancje wymieszaj w proporcjach 2:1, a następnie rozpyl je na chwastach. Warto jednak wcześniej sprawdzić pogodę, czy w ciągu następnych 24 godzin na zroszone rośliny nie spadnie deszcz. Woda może zmyć ocet i zapobiec jego działaniu. Jeśli koniecznie chcesz zdecydować się na oprysk chemiczny, pamiętaj, że to rozwiązanie nie może zostać użyte z każdym rodzajem roślin. Herbicydy używane są w zasadzie wyłącznie w ogródkach z kwiatami i inną roślinnością ozdobną. Nie stosuje się oprysku na działkach z roślinami jadalnymi. W tym przypadku zalecamy ręczne pielenie, lub wykorzystanie jednego z naturalnych rozwiązań. 

Więcej o: