Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół. Widzieliście ten znak? Wiemy, co oznacza

Z pewnością wielu kierowców miało już okazję dostrzec przy wjazdach do niektórych miast i wsi żółtą tablicę z napisem "Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony". Co to oznacza? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pszczelarz, któremu ktoś wytruł 2,5 miliona pszczół. 'Za zło trzeba odpłacać dobrem w zdwojonej sile' #ZWYKLINIEZWYKLI

Ten charakterystyczny znak zapewne przykuł uwagę już niejednego kierowcy. W okresie od lipca do sierpnia będziemy mogli prawdopodobnie natykać się na niego coraz częściej. Czy jest się czego obawiać? W większości przypadków nie. Powody do zmartwień mają... pszczelarze. 

Zgnilec amerykański pszczół. Co to takiego? 

Zgnilec to bardzo groźna choroba pszczół wywoływana przez bakterię Paenibacillus larvae. Atakuje ona wyłącznie larwy i z tego względu jest niebezpieczna. Nie zagraża ona co prawda ludziom bezpośrednio, ale bakteria błyskawicznie się namnaża. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce i gniją. Robotnice usuwające martwy czerw z ula, przenoszą bakterie dalej tzn. na ul, miód, pyłek czy wosk. Właśnie dlatego najskuteczniejszym sposobem zatrzymania rozwoju tej choroby jest spalenie ula wraz z jej populacją. 

Wspomniana bakteria najsilniej atakuje w okresie lipiec-sierpień. Jej rozwój jest możliwy nie tylko w nieodpowiednio zadbanych ulach, ale także takich, gdzie pojawiła się zarażona pszczoła. 

Nowy znak na drogach. Gdzie możemy go spotkać?

Stąd właśnie na drogach możemy dostrzec żółte znaki. Zgnilec amerykański może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych. Bakteria może przenosić się natomiast także przez sprzęt pszczelarski lub ubranie pszczelarza. Znak ma być zatem informacją dla pszczelarzy, którzy nie chcą zarazić własnej pasieki. Tabliczki są ustawiane na zlecenie inspektorów weterynaryjnych i obejmują obszar w promieniu 3 km od ogniska choroby.

 

Zobacz też: Jak usunąć gniazdo os w bezpieczny sposób? Pozbądź się owadów na dobre dzięki tym domowym sposobom

Więcej o: