Jak prać firanki, by wyglądały jak nowe? Dzięki tym prostym sposobom zachowają swoją biel

Firanki to nie tylko ozdoba naszych okien, lecz także osłona przed ciekawskimi sąsiadami. Niestety, zbierają też kurz i zanieczyszczenia z zewnątrz, które wpadają przez otwarte okna. Szare i brudne wyglądają po prostu źle. Jak prać firanki, by ich nie zniszczyć? Co robić, by nie szarzały ani nie żółkły?

Więcej podobnych porad domowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pranie firan to spore wyzwanie, dlatego nie robimy tego zbyt często. A przecież to na nich zbiera się kurz, dym z papierosów czy kuchenne zapachy. To w połączeniu ze smogiem i promieniami słonecznymi sprawia, że firanki żółkną, szarzeją i tracą świeżość. Co robić, by jak najdłużej pozostawały białe? Jak prawidłowo prać firanki? Czy można używać pralki? Oto kilka prostych porad!

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ubrań

Jak prać firanki? Zacznij od ich prawidłowego przygotowania

Mocno zakurzone i zabrudzone firanki przed praniem należy namoczyć. Sposób ich namaczania różni się w zależności od pomieszczenia, w którym wisiały. Te kuchenne często nasiąkają tłuszczem, więc warto je namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zakurzone firanki z salonu czy sypialni wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie. Pożółkłe najlepiej jest namaczać w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Kolorowe firanki i zasłony możemy namaczać w wodzie z płynem do płukania tkanin — dzięki temu nie stracą koloru.

Pranie firan w pralce. Jaki program wybrać?

Do prania zarówno grubych zasłon, jak i lekkich firanek lepiej wybrać program do tkanin delikatnych, na niskich obrotach i w temperaturze 30 lub 40 stopni. Można również wybrać delikatne wirowanie, choć prawdopodobnie będzie wtedy konieczne ich wyprasowanie. Firanki wkładamy do worka na pranie lub białej poszewki na poduszki. Pamiętajmy, by nie przeładować pralki. Można użyć delikatnego proszku do białych tkanin albo specjalistycznego środka do prania firan.

Domowe sposoby na pranie firanek, by odzyskały dawną biel

Firanki możemy również odświeżać z użyciem domowych i ekologicznych środków, dostępnych w każdej kuchni.

  • Sól kuchenna — ok. 7 płaskich łyżek soli rozpuszczamy w 5 litrach wody. W tak przygotowanym roztworze dokładnie płuczemy wypraną wcześniej firankę,
  • Soda oczyszczona — do pralki warto wsypać 2-3 łyżki sody oczyszczonej, która rozprawi się z przebarwieniami,
  • Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy — przed praniem warto namoczyć firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub kwasku cytrynowego, na ok. 30 minut. Dzięki temu pozbędziemy się też brzydkich zapachów.

Jak suszyć firanki, by nie trzeba ich było prasować?

Przede wszystkim pamiętajmy o programie do tkanin delikatnych i bez wirowania. Złożenie firan w kostkę i włożenie ich do worka również zapobiegnie powstawaniu zagnieceń. Po wypraniu od razu rozwieśmy firanki i zasłony na karniszach. Pionowe suszenie sprawi, że delikatne zagniecenia znikną. Warto zabezpieczyć podłogę przed ściekającą wodą ręcznikami lub ściereczkami.

Więcej o: