Jak pozbyć się kamienia z szyby prysznicowej? Proste sposoby na czystą powierzchnię bez smug

Na ściankach naszych pryszniców zalegają nie tylko osady z mydła, lecz także kamień. To szczególnie uciążliwe, gdy mamy twardą wodę. Taki nalot wygląda bardzo nieestetycznie. Na szczęście pozbycie się kamienia z szyby prysznicowej wcale nie musi być trudne ani drogie.

Szukasz porad dotyczących sprzątania? Więcej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

By kamień nie osadzał się na szybach prysznica, powinniśmy wycierać je po każdym myciu. Nie zawsze mamy na to czas. A w przypadku bardzo twardej wody nawet regularne przecieranie może okazać się nieskuteczne. Co robić, by usunąć nagromadzony kamień? Czy musimy sięgać po silne środki czyszczące?

Zobacz wideo Jak wyczyścić czajnik? Mamy na to 3 proste sposoby

Jak pozbyć się kamienia z szyby prysznicowej domowymi sposobami

Niezastąpiony w czyszczeniu łazienek z kamienia jest ocet. Po wymieszaniu go z ciepłą wodą w proporcji 1:1 równomiernie spryskujemy ścianki prysznica i pozostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie spłukujemy szyby wodą i wycieramy do sucha. Jeśli nie lubimy zapachu octu, możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Do pozbycia się kamienia pod prysznicem idealnie nada się również kwasek cytrynowy. Dwie łyżki kwasku mieszamy z 200 ml ciepłej wody. Tak powstałym roztworem spryskujemy szyby i dalej postępujemy tak samo, jak w przypadku octu. Przed spłukaniem możemy delikatnie wyszorować większe zacieki miękką gąbką lub ściereczką. Sposób ten nie jest zalecany w łazienkach, w których znajdują się elementy z marmuru.

Ocet i kwasek cytrynowy idealnie nadają się również do usunięcia kamienia z baterii, słuchawki prysznicowej, wanny czy płytek w łazience. Bardziej uporczywe zacieki można usunąć przy pomocy sody oczyszczonej. Trzeba jednak uważać, by nie zarysować szyb z delikatnego szkła. Dodatkowo soda pomoże w pozbyciu się pleśni. Miejsca, w których się gromadzi można również zalać wodą utlenioną i pozostawić do wyschnięcia.

Co robić, by ograniczyć gromadzenie się kamienia i osadów z mydła?

Przede wszystkim musimy pamiętać, by po każdej kąpieli spłukiwać szyby czystą wodą, która usunie resztki mydła i innych kosmetyków. Dobrze jest również usuwać wodę przy pomocy ściągaczki lub ściereczki, np. z mikrofibry. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu nalotu na szybie prysznicowej.

Czasem naturalne metody nie wystarczają. Pamiętajmy jednak, by do czyszczenia szyb prysznicowych wybierać te środki, które nie zawierają mikrogranulek ani substancji ścierających. Takie produkty mogą zarysować ścianki i zmienić ich porowatość. Wybierajmy też miękkie ściereczki i gąbki.

Więcej o: